Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-06-2021 22:18   Güncelleme : 16-06-2021 22:18

Yozgat Sütçülükte Yeni Bir Döneme Giriyor “66 Yere Süt Toplama Tankları Konacak”

​        Yozgat Valiliği, İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak ORAN kalkınma ajansına sunulan İlimiz sütçülüğüne yeni bir ivme kazandıracak olan ” Yozgat Süt Toplama ”  proje sözleşme imza töreni düzenlendi

Yozgat Sütçülükte Yeni Bir Döneme Giriyor “66 Yere Süt Toplama Tankları Konacak”

​        Yozgat Valiliği, İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak ORAN kalkınma ajansına sunulan İlimiz sütçülüğüne yeni bir ivme kazandıracak olan ” Yozgat Süt Toplama ”  proje sözleşme imza töreni düzenlendi.

Yozgat Valimiz Ziya POLAT nezaretindeki törende imzalar İl Tarım ve Orman Müdürümüz Tanju ÖZKAYA ve ORAN kalkınma ajansı genel sekreteri Ahmet Emin KİLCİ tarafından atıldı. Proje kapsamında 66 adet 300 litrelik tanklar ve 10 adet süt analiz kitleri alınması planlanmaktadır. Projeyle ilçelerde tespit edilecek ve daha önce süt toplanmanın rantabıl olmadığı yerler tespit edilerek ” Süt Üreticiler Birliği” vasıtasıyla buralara tanklar konacak. Tanklara konan sütler soğutularak bekletilmesi sağlanacaktır.  Bu sayede küçük üreticilerde sisteme dahil edilerek onlar için bir kazanç kaynağı oluşturulacaktır. Küçük üretici kazandıkça yeni hayvan alımıyla işletmesini, büyütecektir. Ayrıca maliyetleri aşağıya çekmek için yem bitkisi ekilişleri teşvik edilecektir. Projenin Toplam bütçesi yaklaşık 1.500.000,00 TL (bir buçuk milyon) olup bütçe ORAN kalkınma ajansı ve Eş finansmanı aynı zamanda projenin paydaşı olan İl Özel İdaremiz tarafından karşılanacaktır. Bu bağlamda ilimiz sütçülüğü bugün imzalanan sözleşmeyle dolayısıyla uygulamaya geçecek olan projeyle günlük süt üretimi otomatik olarak 20.000 kg yani 20 ton artacaktır.

İl olarak yeni bir döneme giriyoruz, İlimize Dolayısıyla Ülkemize hayırlı uğurlu olsun.