Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-10-2021 13:12   Güncelleme : 15-10-2021 13:12

YERLİ VE MİLLİ PATATES TARLA GÜNÜ

YERLİ VE MİLLİ PATATES TARLA GÜNÜ

YERLİ VE MİLLİ PATATES TARLA GÜNÜ

   Boğazlıyan İlçemizde 2021 üretim sezonunda gerçekleştirdiğimiz Yerli ve Milli Patates Tarla Günü yapıldı.

   Yapılan Tarla Gününe Boğazlıyan Kaymakamımız Sayın Recep AYDIN, İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur PIRLAK, İlçe Müdürlerimiz ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri, çiftçilerimiz ve basın mensupları katıldı.

   Tüm katılımcılara, yapılan demonstrasyon çalışmasında yerli ve milli patates çeşitleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra yerli çeşit patateslerin hasadı yapıldı.

   Yapılan çalışmayı yerinde görüp hasat edilen ürünü inceleyen Boğazlıyan Kaymakamımız Recep AYDIN şunları söyledi;

   ” İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzü böyle bir çalışma yaptıkları için teşekkür ediyorum. Öncelikle yerli ve milli tohumluklarla üretim yapılması çok güzel. Burada 7 çeşit yerli patatesin üretiminin yapıldığını gördük. Bu yerli tohumlukları üreten Niğde Patates araştırma Enstitümüze kutluyorum. Ümit ediyorum ki yakın zamanda tüm patates üreticilerimiz tamamen bu yerli ve milli tohumlarımızı kullanırlar. Boğazlıyan İlçemiz patates üretimi ve pazarlanması konusunda daha iyi yerlere gelir.”

   Niğde Patates Enstitüsü Müdürü Uğur PIRLAK ise şunları söyledi;

   “Enstitümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. 2005 yılında patates ıslah çalışmalarına başladık. Ülkemizde patates üretiminde yabancı çeşitler kullanılmaktaydı. Ancak Enstitümüz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde bugüne kadar 10 patates çeşidi tescil edildi. Bu çeşitlerin isimleri, Fatih – Onaran 2015– Nahita – Ünlenen – Nam – Çağlı –Leventbey – Muratbey – Niğşah ve Saruhan’dır. İl Müdürlüklerimiz ve çiftçilerimizle yapılan deneme ekimlerinde bu yerli çeşitlerimizden çok güzel sonuçlar aldık. Çiftçilerimiz tarafından verim ve kalite yönüyle benimsemişlerdir.” Dedi

    İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA çiftçilere ve basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi;

   “İl Müdürlüğü olarak İlimizde yerli ve milli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan 10 çeşitten 7’sinin dikimini yaparak Boğazlıyan çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtmak istedik. Tüm bakımları İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde üreticimiz tarafından yapılmıştır. Şimdi bu yerli ve milli çeşitlerimizin hasatlarını gerçekleştiriyoruz.

   İlimiz patates üretiminde yaklaşık 50.000 Ton üretimle Ülke çapında 20 sıradadır. Dileğimiz patates üretimi konusunda İlimizin çok daha iyi bir yere gelmesidir. İlimizde ve şuan bulunduğumuz Boğazlıyan İlçemizde çok önemli miktarda bir sulanabilen arazilerimiz mevcuttur. İlimiz, patatesin Ülkemizin en fazla üretim, depolama ve pazarlamasının yapıldığı Niğde – Nevşehir yöresine çok yakın bir yerdedir. Buda üretilen ürünlerin ülkenin her yerine nakliyesinde avantaj oluşturmaktadır. Bu fırsatı patateste üretim ve pazarlamaya dönüştürebilirsek İlimiz, Ülkemizin önemli bir patates üretim merkezi olabilir. Yaptığımız bu tarla günü ve çalışmalarımızla da bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”