Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 16:38   Güncelleme : 01-06-2021 16:38

Yerli Çeşit Mercimek Ekimi Yapıldı

   Yerli çeşitlerimizin İlimizde yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi Boğazlıyan İlçemize bağlı Gövdecili köyünde yapıldı

Yerli Çeşit Mercimek Ekimi Yapıldı

   Yerli çeşitlerimizin İlimizde yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi Boğazlıyan İlçemize bağlı Gövdecili köyünde yapıldı.

   Demonstrasyonla ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya; 

   “İlimiz iklim ve toprak şartlarına uygun yerli tohum çeşitlerinin yaygınlaştırılması gayesiyle İl Müdürlüğümüzce son yıllarda yoğun faaliyetler yürütülmektedir.

   İlimiz mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde ithal çeşit olarak adlandırılan Kanada çeşidinin ekimini tercih etmektedir. Oysa Bakanlığımızın Araştırma kuruluşları ve özel kuruluşlarca geliştirilmiş olan yerli çeşitlerimiz mevcuttur. Bu yerli çeşitlerden Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidini, İlimiz şartlarında denemek gelişim ve verim değerlerini ölçmek gayesiyle ekimini yaptık.

   Yapılan bu deneme ekimlerinin takibi üretim sezonu boyunca İl Müdürlüğümüz teknik personelimiz ve çiftçimiz ile birlikte yapılacaktır. Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenecektir.

   Hasat, çiftçilerimizle birlikte yapılacak olup sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır.” dedi.