Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 10:17   Güncelleme : 15-09-2021 10:17

YERLİ ÇEŞİT ARPA DEMONSTRASYONU

   Arpada çiftçilerimize yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla uygulanan arpa çeşit demonstrasyonunun hasadı yapıldı

YERLİ ÇEŞİT ARPA DEMONSTRASYONU

   Arpada çiftçilerimize yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla uygulanan arpa çeşit demonstrasyonunun hasadı yapıldı.

   Çeşit demonstrasyonu, İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde Merkez İlçemize bağlı Özlüce köyünde uygulandı. Uygulanan demonstrasyonun hasadı İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde yapılarak verimleri belirlendi.

  Yapılan arpa çeşit demonstrasyonu ve hasadı ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

   “Bakanlığımız Araştırma kuruluşlarınca son yıllarda yeni ve daha verimli tohum geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmekte olup bunun sonucunda dayanıklı ve yüksek verimli çeşitler geliştirilmektedir.

Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Arpa çeşitlerinden Yalın – Akar – Anka06 – Bozlak – Aydanhanım ve Tarım92 çeşitleri aynı tarlaya yan yana ekildi.

Bu çeşitlerden Aydanhanım ve Tarım92 çeşitleri verimleri ve dayanıklılıkları ile İlimizde çiftçilerimiz tarafından en çok ekilen çeşitlerdir. Akar, Anka06 ve Bozlak çeşitleri ise Enstitü tarafından tescil ettirilmiş yeni çeşitlerdir. 2 yıldır yaptığımız deneme ekimlerinde çok güzel sonuçlar vermektedir.

Bunlardan ilk defa bu yıl deneme ekimini yaptığımız Yalın çeşidine ayrıca değinmek istiyorum. Bu arpa çeşidimiz kavuzsuz arpa çeşididir. Kavuzu olmaması nedeniyle bakıldığında buğday görünümü vermektedir. Bu özellikle hayvancılık ve un sanayiinde aranan bir çeşit olacağı kanaatindeyiz.

Demonstrasyon yapılan arazi taban arazi olup bu yıl yaşanan olumsuz mevsim şartlarına rağmen tüm çeşitlerimizin verimleri iyi oldu. Çeşitlere göre 400-450 kg civarında verim alındı. Bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.” Dedi