Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 04:41   Güncelleme : 01-06-2021 04:41

Toprak İşlemesiz Tarıma Devam

   Daha az masrafla çevreyi ve toprağı koruyarak Sarıkaya İlçemize bağlı Bağlıca köyünde toprak işlemesiz Mercimek ekimi yapıldı

Toprak İşlemesiz Tarıma Devam

   Daha az masrafla çevreyi ve toprağı koruyarak Sarıkaya İlçemize bağlı Bağlıca köyünde toprak işlemesiz Mercimek ekimi yapıldı. Ekim İl Müdürlüğümüz teknik personeli nezaretinde yapıldı.

   Yapılan çalışma ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

   ” Toprak işlemesiz tarım, ilimiz ve ülkemiz için büyük öneme haiz toprağı bitkiyi ve çevreyi koruyan ve yaygınlaştırılması gereken ve yapılması gereken daha az masraflı ekonomik bir tarım sistemidir. Bu sistemde toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan üretim yapılmaktadır. Böylece masraf, zaman ve işgücünden tasarruf sağlayarak çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkân sağlanmakta ayrıca toprak tabii halinde bırakılarak toprak yapısı korunmakta ve erozyon en az seviyeye indirilmektedir.

   Toprak İşlemesiz tarımla ilgili olarak uzun yıllardır çalışmalar yapmaktayız. İl Müdürlüğü olarak bu konuda eğitim, yayım, gezi, demonstrasyon ve tarla günleri yapmaktık. Amacımız iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklığı en çok hissettiğimiz şu günlerde geleneksel işlemeli tarıma göre toprağı ve çevreyi koruyan topraktaki nemi daha fazla muhafaza eden ayrıca daha az masrafla üretim yaparak daha fazla kar sağlayan bu sistemi, İlimizde yaygınlaştırmak ve çiftçilerimize göstermektir.

   Bağlıca köyünde 5 yıldır bu sistemi uygulayarak çiftçilerimize göstermekteyiz. Bu sistemi uygulayan çiftçimiz ve Sarıkaya Bağlıca Köy Muhtarımız Yalçın Akdemir yeni satın aldığı tarlaya da İl Müdürlüğümüzle birlikte bu sistemi mercimekte uygulamak istedi. Bizde İl Müdürlüğü olarak İlçe Müdürlüğümüze ait doğrudan ekim mibzerini kullanarak çiftimizle birlikte mercimek ekimi yaptık. Arazi Sorgun-Sarıkaya yol üzerinde çiftçilerimize örnek olabilecek bir yerde ve yol üzerindedir. İsteyen çiftçilerimiz buradan geçerken bu demonstrasyonumuzu görebilirler.

   Tüm Yozgat çiftçilerine toprak işlemesiz tarımı tavsiye ediyoruz. Emeğiniz, paranız ve zamanınız boşa gitmesin. Daha az emek, maliyet ve zamanla üstelikte çevreyi ve toprağımız koruyarak tarım yapalım.” Dedi.