Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-04-2022 09:47   Güncelleme : 11-04-2022 09:47

NOHUT ÇEŞİT DENEME EKİMLERİ YAPILDI

NOHUT ÇEŞİT DENEME EKİMLERİ YAPILDI

NOHUT ÇEŞİT DENEME EKİMLERİ YAPILDI

    İlimiz Merkez İlçemize bağlı Büyükmahal ve Sorgun İlçemize bağlı Alcı köylerinde nohut çeşit deneme ekimleri yapıldı.

   Yapılan deneme ekimlerinde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek geçen yıl tescil ettirilen Nihatbey çeşidi, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Caner-Onur-Sezgin ve İnci çeşitleri, Mersin Ticaret Borsası tarafından geliştirilen Ilgaz çeşidi nohut tohumlukları ile İlimizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşidi 3’er dekarlık parsellere eşit şartlarda ekildi.

   Yapılan Nohut deneme ekimi ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA şunları söyledi;

   “İlimizde en çok ekim ve üretimi yapılan ürünler hububat ve yemeklik dane baklagillerdir. Yemeklik dane baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir. 

   Bu ekimle, Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi kalmasın” sloganıyla 2019 yılında başlattığı Bakanlığımıza bağlı araştırma enstitüleri ve TSÜAB’a bağlı özel tohumculuk firmalarınca geliştirilerek tescil ettirilen yerli tohumlarla çiftçi şartlarında yürütülen demonstrasyon çalışması olarak yapıldı.

   Yapılan bu deneme ekimiyle, İlimizde yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerine alternatif olabilecek verimli ve hastalığa dayanıklı yeni çeşitlerin ekim ve üretimi yapılacaktır. Bu çeşitlerin bölge iklim ve toprak şartlarına adaptasyonunun gözlenerek Bakanlığımız Araştırma Kuruluşlarınca yeni geliştirilen nohut çeşitlerimizin çiftçilerimize duyurulması ve tanıtılmasını amaçlanmaktadır.

   Bu çeşitler, gelişim dönemlerinde İl Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilecek gerekli ilaçlama ve bakımları yapılacak olup hasat döneminde üretim miktarları da değerlendirilecek ve sonuçlar kamuoyuna ve çiftçilerimize duyurulacaktır.”