Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 04:41   Güncelleme : 01-06-2021 04:41

Nohut Çeşit Deneme Ekimi Yapıldı

   Sorgun İlçemize bağlı Duralidayılı köyünde nohut çeşit deneme ekimi yapıldı

Nohut Çeşit Deneme Ekimi Yapıldı

   Sorgun İlçemize bağlı Duralidayılı köyünde nohut çeşit deneme ekimi yapıldı.

   Ekim önder çiftçimiz Arif Tüysüz’ün Duralidayılı köyünde çiftçilerimizin görebileceği yola yakın 26 dekarlık arazisine İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde yapıldı.

   Yapılan deneme ekiminde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek geçen yıl tescil ettirilen Nihatbey çeşidi, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Seçkin-Caner-Onur-Sezgin ve Hasanbey çeşitleri, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Sezenbey çeşidi, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen Aksu çeşidi ile İlimizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşidi 3’er dekarlık parsellere eşit şartlarda ekildi.

   Yapılan Nohut deneme ekimi ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

   “Bilindiği üzere İlimizde en çok ekim ve üretimi yapılan ürünler hububat ve yemeklik dane baklagillerdir. Yemeklik dane baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir. İl Müdürlüğü olarak baklagillerde üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz.  

   Yapılan bu deneme ekimiyle, İlimizde yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerine alternatif olabilecek verimli ve hastalığa dayanıklı yeni çeşitlerin ekim ve üretimi yapılacaktır. Bu çeşitlerin bölge iklim ve toprak şartlarına adaptasyonunun gözlenerek Bakanlığımız Araştırma Kuruluşlarınca yeni geliştirilen nohut çeşitlerimizin çiftçilerimize duyurulması ve tanıtılmasını amaçlanmaktadır. 

   Bu çeşitler, gelişim dönemlerinde İl Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilecek gerekli ilaçlama ve bakımları yapılacak olup hasat döneminde üretim miktarları da değerlendirilecek ve sonuçlar kamuoyuna ve çiftçilerimize duyurulacaktır.”