Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-08-2021 19:08   Güncelleme : 13-08-2021 19:08

MERCİMEK HASADI TAMAMLANDI

   Ülkemizin yeşil mercimek üretim merkezi olan İlimizde Mercimek hasadı tamamlandı

MERCİMEK HASADI TAMAMLANDI

   Ülkemizin yeşil mercimek üretim merkezi olan İlimizde Mercimek hasadı tamamlandı.

   İlimizde en fazla mercimek üretimi, Sarıkaya İlçemizde yapılmaktadır. İl Müdürlümüz Tanju Özkaya, basın mensupları ve teknik personelimizle birlikte Sarıkaya İlçemize bağlı Karabacak köyünde yeşil mercimek hasadına katıldı. Çiftçilerle birlikte tarlada hasat yapan İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA şunları söyledi;

   “İlimiz bir tarım şehridir. En çok hububat ve baklagil üretimi yapılmaktadır. İlimizde baklagil üretimini ve buna paralel olarak yeşil mercimek ekimini yaygınlaştırma çalışmaları yapmaktayız. Bakanlığımız politikası ve emirleri gereği ekilmeyen tüm arazilerin ekilmesi için çalışıyoruz.

   İlimiz, yeşil mercimek üretiminde birinci, nohut üretiminde ise ikinci sıradadır. 2020 yılında 155 bin dekar alanda mercimek ekilişi yapılarak yaklaşık 16 bin ton yeşil mercimek üretimi yapılmıştı. Bu yıl pandemiye rağmen ekiliş alanımız 175 bin dekara çıktı.         Normalde bu sene 19-20 bin ton rekolte bekliyorduk ama bu sene yaşanan kuraklıktan dolayı bir miktar verim düşüklüğü beklenmektedir.

   Ülkemizin en çok üretiminin yapıldığı İlimizde, mercimeğin hasadını çiftçimizle birlikte yapmak istedik. Çiftçimiz yaptığı hasat ile emeğinin karşılığını alıyor. Özellikle nadas alanlarının daraltılmasıyla ilgili çalışmalarımızda yeşil mercimek hem münavebeli ekimde yer alıyor hem de Türkiye’nin baklagil açığının giderilmesinde önemli katkı sağlıyor. İlimizde zaten mercimek ekim kültürü var. Biz bunu biraz daha yaygınlaştırıp modernleştirerek üretimi artırmayı amaçlamaktayız.”

   Karabacak köyünden mercimek üreticisi çiftçimiz Tahir ÖZTÜRK ise şunları söyledi;

“Bizim en önemli ürünümüz mercimektir. Bu yıl 420 dekar alana yeşil mercimek ektim. Malum olduğu üzere bu sene mevsim kurak gitti. İlkbaharda yaşanan ani soğuklardan mercimekler olumsuz etkilendi. Ama sonradan toparlandı. Şuan hasadını yapıyoruz. Ürün iyi görünmektedir. İnşallah verim ve satış fiyatı da iyi olur.” dedi.

   Yine Karabacak köyünden mercimek üreticisi çiftçimiz Zeki ÖZTÜRK ise şunları söyledi;

“Her yıl ortalama 250 dekar alana mercimek ekmekteyim. Anız alanlarının hepsine mercimek ekmeye devam ediyoruz, nadasa hiçbir yer bırakmıyoruz”