Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-08-2021 04:16   Güncelleme : 14-08-2021 04:16

LAVANTA’DA İLK HASAT

   Demonstrasyon dikimi yapılan Lavanta demonstrasyonlarında lavanta çiçekleri hasadı yapıldı

LAVANTA’DA İLK HASAT

   Demonstrasyon dikimi yapılan Lavanta demonstrasyonlarında lavanta çiçekleri hasadı yapıldı.

   İl Müdürlüğümüzce İlimizde alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla 2020 ve 2021 üretim sezonlarında 3 İlçemizde çiftçilerimize göstermek amacıyla Lavanta demonstrasyon çalışması yapıldı. Yapılan bu demonstrasyonların lavanta çiçek hasatları İl Müdürlüğümüz teknik personeli ve çiftçilerimizle birlikte yapıldı.

   Yapılan demonstrasyon ve hasatları ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

   “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir.

   Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Bu nedenle İlimizde iklim ve toprak şartlarında yetişebilmektedir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınabilmektedir.

   Normalde lavanta üretiminde ilk 2 yıl pek ürün alınmaz. 3. Yıldan sonra lavanta çiçeği kesimi yapılarak verim alınabilmektedir. Ama Şefaatli ilçemize bağlı Armağan köyünde geçen yıl dikimi yapılan 1 dekar lavanta demonstrasyonunda 200 kg yaş lavanta çiçeği alındı. Bu yıl dikimini yaptığımız Sarıhacılı köyündeki 7 dekar lavanta demonstrasyonunda ise 53 Kg yaş lavanta çiçeği alındı. Bu çiftçilerimiz ve teknik personelimizin gayretleri ile olan bir başarıdır. Çiftçilerimize bu konudaki özverili gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

   İl Müdürlüğü olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik bilgi olarak her zaman desteklemekteyiz.”