Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 04:41   Güncelleme : 01-06-2021 04:41

Lavanta Dikimi Yapıldı

    İlimiz Merkez Sarıhacılı Mahallesinde (köyünde) İl Müdürlüğümüz kontrolünde lavanta demonstrasyonu dikimi gerçekleştirildi

Lavanta Dikimi Yapıldı

    İlimiz Merkez Sarıhacılı Mahallesinde (köyünde) İl Müdürlüğümüz kontrolünde lavanta demonstrasyonu dikimi gerçekleştirildi.

   Çiftçilerimizi İlimizde yetişebilecek alternatif ürünler konusunda bilgilendirmek amacıyla geçtiğimiz günlerde lavanta konusunda istekli çiftçilerimizi lavanta tarımı ve üretimi konusunda bilgilendirilmişti.

   Bu kapsamda lavanta fidesini serbest piyasada temin eden önder çiftçimiz Harun Haliloğlu Merkez Sarıhacılı mahallesinde (köyünde) 7 dekar alanda lavanta dikimi gerçekleştirildi.

   Yapılan demonstrasyon çalışması ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

   “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır.

   Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Çok yıllık bir bitkidir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınır.

   Son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak çiftçilerimizce tıbbi ve aromatik bitkilere yöneliş gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak son yıllarda lavantaya olan talep artışı nedeniyle Ülkemizin değişik İllerinde dikimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Yozgat’taki çiftçilerimizde bu konuya ilgi duymaktadırlar.

   İl Müdürlüğü olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik bilgi olarak her zaman desteklemekteyiz.”