Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:43   Güncelleme : 10-06-2021 16:43

Ketencik Hasadı Yapıldı

    Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte uygulanan Ketencik adaptasyon denemesinin hasadı yapıldı

Ketencik Hasadı Yapıldı

    Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte uygulanan Ketencik adaptasyon denemesinin hasadı yapıldı. Hasat, İl Müdürlüğümüz teknik personeli ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü personeli tarafından özel biçerdöverle yapıldı.

    Ketencik çeşit adaptasyon deneme ekimi Yerköy İlçemize bağlı Kumluca köyünde önder çiftçimiz Hüseyin Arslan ile birlikte 2020 yılı güz aylarında yapılmıştı.

    Yapılan deneme ekimleri ile ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi.

   “İl Müdürlüğümüzce ilimizde yetişebilecek alternatif ürünlerle ilgili çalışmalar yapmaktayız.

   Ketencik, kıraç alanlarda yetişebilen alternatif bir yağ bitkisidir. Yemeklik yağ olarak kullanılmamakta, yağı biodizel yapımında kullanılmakta kalan posası ise hayvan küspesi olarak değerlendirilmektedir. Bu tür ürünlerin üretiminin artırılması ülkemiz için stratejik öneme haizdir.

   Yapılan bu deneme ekiminde Yozgat şartlarında ketencik’in gelişim durumları gözlemlenerek kayıt altına alındı. Sonuçlar geliştirilecek yeni çeşitler ve üretimlerde teknik personelimize ve çiftçilerimize ışık tutacaktır.

   Ketencik, İlimiz ekolojik şartlarında kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilmektedir. Çiftçilerimiz uygun pazar imkânlarını sağladıkları takdirde kıraç alalarda ketencik bitkisini yetiştirebilirler. Ekim yapmak isteyen çiftçilerimize İl Müdürlüğü olarak teknik desteğe hazırız.”