Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 07:18   Güncelleme : 31-05-2021 07:18

“Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”

   “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Yozgat İlinde Uygulanan alt projelerin Proje Teknik Eleman Alım Sınavı ve Proje Yürütme Kurulu toplantısı Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirilmiştir

“Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”

   “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Yozgat İlinde Uygulanan alt projelerin Proje Teknik Eleman Alım Sınavı ve Proje Yürütme Kurulu toplantısı Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirilmiştir.

   Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Yozgat ilinde uygulanan [Akkaraman Koyunu (4), Kıl Keçisi (1)] alt projelerin Proje Teknik Eleman alım sınavı ve Proje Yürütme Kurulu Toplantısı 22.03.2021 tarihinde Yozgat ilinde gerçekleşmiştir.

   Toplantı öncesinde İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA ile ıslah projeleri hakkında bir değerlendirme ve istişare toplantısı yapılmış, projeler ile ilgili 2021 yılındaki öngörüler, hedefler ve projelerin etkinliğini artırmak amacı ile yapılması gerekenler hakkında bir yol haritası çizilmiştir.

   Toplantıya, proje paydaşları olarak Proje Koordinatörü V. Dr. Serdar YAĞCI, Veteriner Hekim Harun ALHAN, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü İlker İPEK, Proje Liderlerinden; Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesinden, Dr. Öğr. Üyesi Hacer TÜFEKÇİ, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesinden, Dr. Öğr. Üyesi Koray KIRIKÇI ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Nevzat YILDIRIM ile Proje Teknik Elemanları katılmışlardır. Proje Yürütme Kurulu; TAGEM Proje Koordinatör V. Dr. Serdar YAĞCI başkanlığında toplanmıştır.

   Proje Yürütme Kurulu Toplantısının açılış konuşmasında Dr. YAĞCI; “Genel Müdürlüğümüz tarafından 2005 yılında başlatılan ve şu anda 55 ilde toplam 1 milyonun üzerinde hayvanın takip edildiği “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” nin Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ıslah ve çalışmasıdır. Bu anlamda; İç Anadolu Bölgesi’nin önemli bir tarım kenti olan Yozgat İlinde de Akkaraman Koyunu ve Kıl Keçisi ile ilgili alt projeler desteklenmektedir. Hayvan yetiştiriciliğinde yapılan ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi elzemdir ki Yozgat ilinde de ıslah projeleri anlamında belli bir ivme kazanılmıştır. Bunun da hem ilin hem de ülkenin tarımsal faaliyetlerine önemli katkı sağlamakta” olduğunu vurgulamıştır. Yozgat ilinde 2011 yılında Akkaraman ve Kıl Keçisi Islah projeleri ile başlayan sürecin bugün itibariyle 4 adet Akkaraman koyunu, 1 adet Kıl Keçisi, olmak üzere 5 alt proje ile devam ettiğine değinen YAĞCI; bu projeler kapsamında, toplam 31.500 baş hayvan üzerinden alınan verim kayıtları sayesinde ıslah çalışmalarının sürdürüldüğünü ve projelerde yer alarak projenin gerekliliklerini yerine getiren 155 yetiştiriciye toplamda bugüne kadar 18.129.665,00 TL tutarında hak ediş ödemesi yapıldığını bildirmiştir. Dr. YAĞCI; “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”, Ülke hayvancılığının birçok konusunda ilk olma özelliği taşımaktadır. Proje sayesinde; birçok paydaş bir araya gelerek yapılan uygulamalar ile doğrudan sahaya olumlu bir etki sağlanmaktadır. Bu sayede, ülkemizde yerli hayvanlara dayalı damızlıkçı işletmeler ve verim kaydı tutulan işletmelerden söz edilebilir noktaya gelinmiştir.” ifadeleriyle konuşmasını tamamlamıştır.