Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-07-2021 09:26   Güncelleme : 15-07-2021 09:26

DENEME PARSELLERİNİN HASADI YAPILDI

     Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün Yerli ve Milli çeşit buğday arpa deneme parsellerinin hasatları yapıldı

DENEME PARSELLERİNİN HASADI YAPILDI

     Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün Yerli ve Milli çeşit buğday arpa deneme parsellerinin hasatları yapıldı.

    Hasat İl Müdürlüğümüz teknik personeli ve Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün teknik personeli tarafından yapıldı.

    Yapılan hasatla ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA şunları söyledi;

  “Geçen hafta tarla günü yerli ve milli buğday-arpa çeşitlerimiz çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtılmıştı. Tarla günü yapılan alanda 2 çeşit çalışma vardı. Birincisi Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ekilen 100’er m2’lik deneme parselleridir. Diğeri ise çiftçi şartlarında ekimi yapılan 5’er dekarlık demonstrasyon parselleridir.

   Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün çeşitleri deneme parsellerinin hasadı enstitü teknik personeli ve İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından yapıldı. Çiftçi şartlarında yapılan demonstrasyon ekimlerinin hasatları ise önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

   Hasat yapılan deneme parsellerinden çok güzel sonuçlar alındı. Çiftçilerimize bu çeşitleri ekmeleri konusunda tavsiye ediyoruz.”

   Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsüne ait özel biçerdöverle yapılan hasatta buğday ve arpa çeşitlerinin verimleri şu şekildedir.