Eğitim
Giriş Tarihi : 11-11-2021 00:46   Güncelleme : 11-11-2021 00:46

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZDE 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ DOLAYISIYLA KONFERANS DÜZENLENDİ

ÜNİVERSİTEMİZDE 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ DOLAYISIYLA KONFERANS DÜZENLENDİ

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZDE 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ DOLAYISIYLA KONFERANS DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yılında Üniversitemiz tarafından düzenlenen konferansla anıldı.

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’na Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, üniversitemizin idari ve akademik personeli ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın  açılış konuşmasını Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç Dr. Hatice  Güzel Mumyakmaz yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri, siyasi alandaki başarıları yeni bir toplumu ve yeni bir devlet inşası ile tarihin akışını değiştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Mumyakmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk, emperyalizme karşı mücadelesi ile mazlum milletlere ilham kaynağı olmuş, Doğu’nun kahramanı olarak görülmüştür. Kurduğu devlet her bakımdan modern, merkezi, milli üniter bir devlettir.

29 Ekim’de 98. yılını kutladığımız cumhuriyeti Atatürk’ün fikri, irfanı ve vicdanı hür nesillere emanet ettiğini unutmamalıyız. Ülkemizi bilim, teknoloji ve her alanda bulunduğu yerden daha ileri götürmek üzere milletçe çalışmalıyız.”

Programda konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ;

“Değerli öğrencilerim, mesai arkadaşlarım, çok kıymetli misafir hocamız, vefatının 83. yıldönümü münasebetiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Değerli öğrencilerim, Atatürk’ün ve Türk büyüklerimizin miraslarına, azim ve kararlığımızı, irademizi, her alandaki sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmayarak sahip çıkmamız gerekmektedir. Atatürk’ü ve Türk büyüklerimizi hayırla yâd edeceksek, her şeyden önce vatan sevgisini, bayrak sevgisini, millet aşkını her zaman ön planda tutmalıyız.

Dolayısıyla bu ülkenin yarınları, geleceği ve gözbebeği siz değerli öğrencilerim bu mirasa sahip çıkacaksanız öğrenci olmanın gerekliliği, öğrenci olmanın azmi ve kararlılığıyla başarılara koşmalısınız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tekrar minnet ve şükranla anarken katılımlarınızdan dolayı başta öğrencilerimi, mesai arkadaşlarıma, çok değerli hocama çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.

Anma programının devamında Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Seyfi Yıldırım “10 Kasım’ı Yeniden Düşünmek”  konulu konferans verdi.

Prof. Dr. Seyfi Yıldırım konferansında, Cumhuriyetin Osmanlı Devleti’nin devamı niteliğinde olduğunu kaydederek Türk devletinde kopukluk yaşanmadığını yalnızca bir rejim değişikliği olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş meydanlarında kazandığı zaferlerin yanı sıra yeni cumhuriyeti inşa etmek için inkılaplar gerçekleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Yıldırım; “Atatürk, bir devlet adamı olmanın yanı sıra bir fikir adamıdır. Yokluk ve imkansızlık içindeki bir milletin eğitim, ekonomi, bilim, teknik, tarih ve kültür alanlarında gelişmesini sağladı. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en önemli mirası milli ve bağımsız devlettir. Bu vesile ile 10 Kasım bu mirasları bize hatırlatarak,  güçlü bir şeklide sahip çıkmamız ve ülkemizi daha ileriye götürmek için çok çalışmamız gerektiğini göstermektedir.” dedi.

Konferansın ardından müzik öğretmeni Çağrı Çınarer tarafından “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri verildi.

Program sonunda Prof.

Seyfi Yıldırım ve Çağrı Çınarer’e Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ teşekkür plaketi verdi..