Eğitim
Giriş Tarihi : 17-12-2021 23:06   Güncelleme : 17-12-2021 23:06

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ ÖMER DEMİR GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI ATÖLYESİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

ÜNİVERSİTEMİZ ÖMER DEMİR GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI ATÖLYESİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ ÖMER DEMİR GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI ATÖLYESİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

Üniversitemiz ve Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Ömer Demir’in katkıları ile yenilenen “Ömer Demir Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atölyesi” düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yücel Güney, Meslek Yüksekokul  Müdürü  Prof. Dr. Hasan Güner Berkant, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Açılış öncesi konuşan Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi, Ömer Demir, 18 yıldır aralıksız hizmet ettiğim Meslek Yüksekokulumuzun otel lokanta ve ikram hizmetleri bölümü aşçılık programı öğrencilerinin hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerini daha iyi şartlarda sürdürmelerine olanak sağlamak amacıyla atölyenin yenilenmesine  katkıda bulunduğunu söyledi. Demir, geleceğin aşçılarının yetişeceği  “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atölyesinin”  yenilenen yüzü ile hizmet vermesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Güner Berkant’ta, Ömer Demir  Gastronomi ve Mutfak  Sanatları Atölyesinin  açılmasına öncülük eden  Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Dr. Üyesi Ömer Demir’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’da, Yozgat Bozok Üniversitesinin her açıdan gelişip değişerek  güçlendiğini söyledi. Üniversitenin imkanları  doğrultusunda  her alanı güçlü kılmak istediklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Meslek Yüksekokullarımız  bunun çok önemli bir kısmını oluşturuyor . Geleceğin aşçılarının yetişeceği yeni atölyemizi üniversitemiz kaynakları ve Dr. Öğretim Üyesi Ömer Demir hocanın destekleri  ile yeniledik. Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu otel lokanta ve ikram hizmetleri bölümü aşçılık programında ön lisans eğitimlerini sürdüren 90  öğrencimize, başta Türk ve dünya mutfağı olmak üzere, mutfak,  pasta ve tatlı, gıda hijyeni, beslenme  ve ziyafet servis yöntemlerini teknik olarak öğretiyoruz. Amacımız,  bizi tercih eden öğrencilerimizi her açıdan çok iyi yetiştirmelerini sağlamak istiyoruz. Öğrencilerimiz yenilediğimiz atölyemizde işin mutfağında beceri ve yeteneklerini pratiğe dökecekler.  Öğrencilerimiz hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle geleceğin Türkiye’sinde  ve uluslararası  düzeyde söz sahibi olacak aşçılar arasında yer alacaklarına inanıyorum. O açıdan bu tür uygulama merkezlerini çok önemsiyoruz. Bu vesile ile atölyemizin yenilenmesinde önemli bir katkı sunan Dr. Öğretim Üyesi, Ömer Demir ve diğer çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor,  atölyemiz Meslek Yüksekokulumuz ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.”