Eğitim
Giriş Tarihi : 11-06-2021 17:18   Güncelleme : 11-06-2021 17:18

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ İLK KEZ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN “YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI ( YOBÜYÖS)” YAPACAK

Uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında Üniversitemiz tarafından ilk kez Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YOBÜYÖS) yapılacak

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ İLK KEZ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN “YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI ( YOBÜYÖS)” YAPACAK

Uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında Üniversitemiz tarafından ilk kez Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YOBÜYÖS) yapılacak. Konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin uluslararasılaşma çalışmalarına büyük önem verdiğini bunun en çarpıcı örneklerinden birisinin de 13 Haziran 2021 Pazar günü ilk kez yapılacak olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YOBÜYÖS) olduğunu söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, 500’e yakın uluslararası öğrencinin Üniversitemizde  eğitim gördüğünü, hedeflerinin 2022 yılında bu sayıyı 2 bin 500’e çıkarmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Yozgat Bozok Üniversitesi kurulduğu günden bu yana çok önemli mesafeler kat etti. Ancak uluslararası öğrencilerle ilgili çalışmalar istenilen seviyede değildi. Biz göreve başladığımızda 140 civarında uluslararası öğrencimiz vardı. Fakat uluslararası öğrencilerin Türkiye’den beklentilerini de göz önünde bulundurduğumuzda bu sayının yeterli olmadığını biliyorduk.

Hedefimiz, 2022 yılında bu sayıyı 2 bin 500’e; üniversitemizde eğitim gören bütün öğrenci sayımızı ise yaklaşık 25 bine çıkarmaktır. Bunun için çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Uluslararası öğrencileri Yozgat Bozok Üniversitesi’ne çekmek için çok büyük uğraşlar gerektiğini de belirten Rektör Karadağ, “Türkiye’de birçok üniversitede uluslararasılaşma konusunda çok ciddi çalışmalar var. Biz de Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın başkanlığında yeni bir ekiple uluslararası öğrenciler için sınavlarımızı nasıl yapabiliriz, hangi zeminde kimlerle ortaklık yapabiliriz, uluslararası öğrencilerimizin aramıza katılması, Üniversitemizin tanıtılması ile ilgili faaliyetlerimiz nasıl olmalı ve kendimizi nasıl görünür kılmalıyız, diye düşündük. Özellikle yurtdışında büyükelçiliklerimiz aracılığıyla üniversitemize öğrenci kazandırılması konusunu çok geniş yelpazede ele aldık ve değerlendirdik. Hem elçiliklerimiz aracılığıyla hem de bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde uluslararası öğrenci sayımızı şu anda 500 civarına çıkardık.

Yozgat’ımıza her açıdan değer katacak uluslararası öğrencilerimiz bizim birer kültür elçilerimiz olacaklar. Ülkemizin ve Yozgat’ımızın tanıtılması noktasında bizlerin temsilcisi olacaklar.” şeklinde konuştu.

Uluslararası öğrenciler için ilk defa her bir sorunun 4 farklı dilde hazırlandığı bir kitapçıkla sınav yapılacağını da söyleyen Rektör Karadağ, “Yozgat Bozok Üniversitesi’nin tarihinde ilk kez yabancı uyruklu öğrencilerimize yönelik bu hafta sonu sınav yapacağız. Yozgat başta olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve  Mersin  illerinde bu hafta sonu itibariyle yaklaşık 100’ü Yozgat’tan,  1000’i ise diğer illerden olmak üzere toplamda yaklaşık 1100 aday sınava girecek. Sınav her bir sorunun Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlandığı kitapçık ile yapılacak. Hazırlanan sorular bizim görevlendirdiğimiz arkadaşlar aracılığıyla sınav merkezlerine gidecek. Bu sınava giren bir öğrencimiz sınavdan aldığı puanla başka üniversitelere de başvurabilecek. Sınav, ulusal boyutta kabulü olan bir sınav. Üniversite olarak bundan sonraki süreçte Afrika, Asya ve Balkanlar’da kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde yine görevlendireceğimiz arkadaşlarımızla YOBÜYÖS’ü çok geniş bir yelpazede uluslararası boyuta taşıyacağız.” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin uluslararası öğrencilerin kabulünde hem nicel hem nitel anlamda hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini belirten Rektör Karadağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Yozgat Bozok Üniversitesi uluslararası boyutta görünür olacaksa bu, uluslararası öğrencilerimizin aramıza katılması ile mümkün olacaktır.

Dr. Şenol Akın olmak üzere ekipte yer alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısına Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz’ın yanı sıra Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) yetkilileri ve uluslararası öğrencilerimizi temsilen 3 öğrenci katıldı.

.