Eğitim
Giriş Tarihi : 13-08-2021 02:35   Güncelleme : 13-08-2021 02:35

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ İLE İNFİMA HOLDİNG ARASINDA KENEVİR ESASLI İŞBİRLİĞİ VE YOL HARİTASININ BELİRLENMESİ’NE İLİŞKİN ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi adına sektör buluşmaları yaparak önemli adımların atıldığı üniversitemizde İnfima Holding ile Kenevir Esaslı İşbirliği ve Yol Haritasının Belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ İLE İNFİMA HOLDİNG ARASINDA KENEVİR ESASLI İŞBİRLİĞİ VE YOL HARİTASININ BELİRLENMESİ’NE İLİŞKİN ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi adına sektör buluşmaları yaparak önemli adımların atıldığı üniversitemizde İnfima Holding ile Kenevir Esaslı İşbirliği ve Yol Haritasının Belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen  çalıştaya, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız ve Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Boğazlıyan Belediye Başkanı  Gökhan Coşar, Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı  Hasan Hüseyin Demiröz ve beraberindeki heyet, Polat Makine temsilcileri  ve öğretim elemanları katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu dile getirerek, İnfima Holding gibi sektöre hitap eden firmalarla üniversite sanayi işbirliği kapsamında bir yol haritası çizmek amacıyla çalıştay düzenlediklerini söyledi.

Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ sektörün öncü firmalarından olan İnfima Holding’in deneyim ve tecrübelerini kullanarak üniversitemizin ihtisas alanı olan kenevir özelinde yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda,  marka değeri olan, prestijli ürünler elde edip ekonomiye kazandırmak istediklerini dile getirdi.

Rektörümüz özellikle medikal kenevir alanında yasal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesiyle geniş yelpazede ürüne dönüşecek olan medikal sektörü besleyen endüstriyel kenevirin mevcut pazarda bölge ve ülke kalkınmasına önemli katkılar sunacağına dikkat çekti.

Rektörümüz konuşmasının devamında : “Bölgesel kalkınma odaklı misyonuyla girişimci bir üniversite  olan Yozgat Bozok Üniversitesi öncülüğünde Polat Makine, İlfima Holding gibi sektörün önde gelen firmalarıyla  yapılacak işbirliği ile sonuç odaklı bir sürece yönelmek istiyoruz” dedi.

İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı  Hasan Hüseyin Demiröz iki seneyi aşkın kenevir özelinde çalışma yürüttüklerini  belirterek kenevirin Ar-Ge’sini yapan ve  bu pazara hakim ekiple çalışan önemli bir firma olduklarını dile getirdi.

Demiröz konuşmasının devamında : “TUBİTAK’la kenevir üzerinde  mevcut Ar-Ge çalışmalarımız var.

Endüstriyel kenevirin sektör önündeki engellerini bürokratik anlamda aşarak Ar-Ge çalışmalarının Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde ürüne dönüşmesi adına Yozgat ve bölgesine  yatırım temelinde neler kazandırabilirizin gayesi ve çabası içerisindeyiz. Un var şeker ve yağ var biz bunu helvaya dönüştürmek için hazırız. “ dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de Yozgat Bozok Üniversitesinin endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşmasının ardından önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek kenevirin Yozgat adına istifade edilmesi gereken önemli bir katma değer olduğunu söyledi

Yozgat Valisi Ziya Polat’ta  endüstriyel kenevir özelinde  yapılan sektör görüşmelerinden artık somut adımlar atılmasını gerektiğine vurgu yaparak: “Tarım ve Hayvancılık da önemli potansiyeli olan şehrin  kenevirde de   öncü bir şehir hüviyetine kavuşması arzusundayız. Yiğitler şehri Yozgat’ı, Yozgat Bozok Üniversitesi öznesinde bir kenevir üssü yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof.

Dr. Hamdi Temel  “Bitkisel Kaynaklı Kozmetik Ürünler” Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Korkmaz,  “Kenevir Esaslı Kozmetik Ürünler”, Doç. Dr. Ali Aydın “Kenevirde Bulunan Kannabinoidler ve CBD Eldesi”, Dr. Öğr. Üyesi Melek Khalili  de “Kenevir Esaslı Ürünlerin Hücre Yenileyici Olarak Kullanımı” konularında  sunumlar yaptı.

Çalıştayda Polat Makine  adına Dr. Emrah Gizinoğlu ve İnfima Holding temsilcisi Yasemin Gödekoğlu  da firmalarının kenevir alanında yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

.