Eğitim
Giriş Tarihi : 29-06-2021 18:55   Güncelleme : 29-06-2021 18:55

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİNDEN TÜBİTAK 3501 PROJE BAŞARISI

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim Elemanı Arş

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİNDEN TÜBİTAK 3501 PROJE BAŞARISI

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Melek Parlak Khalily’in yürütücülüğünde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Özçubukçu ve Bilkent Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Urartu Özgür Şafak Şeker danışmanlığında, “Kanabidiol-Yüklü Peptit Hidrojellerinin Hazırlanması ve Potansiyel Yara Örtü Malzemesi Olarak Etkinliğinin Değerlendirilmesi” başlıklı proje, “TÜBİTAK 3501- Kariyer Geliştirme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 

Projede kenevirden izole edilen bir fitokanabinoid olan Kanabidiol molekülü, çeşitli peptit hidrojel sistemleri içine enkapsüle edilip, elde edilen malzemelerin topikal yara iyileştirme uygulamalarında kullanılabilirliği incelenecek.

TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında projeleri kabul edilen akademisyenimizi ve proje ekibinde yer alan diğer öğretim üyelerini tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, akademide durağanlığa yer olmadığını, akademinin bilgiyi üreten, yayan ve bilimselliği önceleyen kurumlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Eğer bir yerde başarıdan söz etmek gerekiyorsa orada muhakkak bir çalışma, çaba ve gayret söz konusudur. Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Melek Parlak Khalily’in yürütücülüğünü üstlendiği proje, bu anlamda ciddi bir çalışma ve gayretin ürünüdür. Özellikle ihtisaslaşma alanımız olan kenevirle ilgili kenevir esaslı bir projenin kabulü bizleri sevindirmiştir. İhtisaslaşma alanımızla ilgili önemli projelere imza atmaya devam edeceğiz. Projenin yürütücüsü akademisyenimiz başta olmak üzere projede yer alan diğer öğretim üyelerini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”