Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 21:13   Güncelleme : 26-11-2021 21:13

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

ÜNİVERSİTEMİZ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Üniversitemiz 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi’ni kazanan hekim adayı öğrenciler önlüklerini giyerek meslekleri yolunda ilk adımı attı.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Özdamar, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen fakülte dekanları, daire başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci ve velileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Çelebi yaptı. Prof. Dr. Çelebi : “Kıymetli Öğrencilerim! Diş Hekimliği öğrencileri olarak bizlerin ilk göz ağrısınız. Beyaz önlüğün ifade ettiği gibi sizleri de saflığın, sevginin, iyi niyetin, sabrın, çalışkanlığın ve temizliğin birer temsilcisi olarak donanımlı, kaliteli ve nitelikli diş hekimleri olarak yetiştirip mezun etmek istiyoruz.

Dr. Ferit Çiçekçioğlu ise yaptığı konuşmada: “Bugün beyaz önlüklerinizi giyinerek tıp doktoru olmaya  ilk adımınızı atmış bulunmaktasınız. Bir doktor için beyaz önlük hem gerçek hem de manevi anlamda temiz ahlakın ve vicdanın birer göstergesidir. Sizlerin tüm yaşamınız boyunca hem önlüğünüzün hem de vicdanınızın bembeyaz kalmasını temenni ediyorum” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ törende yaptığı konuşmada Kararlılıkla, Başarıya mottosuyla çıktıkları bu yolda kendilerine tevdi edilen emaneti daha yükseklere taşımak yolunda gayret ettiklerini belirtti. Rektör Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimizde YÖK’ün yeni yüzünün hak ettiği noktalara Üniversitemizi taşıma, YÖK’ün bize çizdiği hedeflere ulaşma noktasında hemen arkadaşlarımızla ekibimizle bir yol haritası çizdik. İhtisas üniversitesi değildik “İhtisas Üniversitesi” olduk. Hemen ekip kurduk bu alanda bölgesel kalkınma odaklı hedeflerimiz neler olmalı? Yozgat ilimizde bu alanda nasıl katkılar sunarız? Bu konuda bir yol haritası çizdik. Gerekli alt yapımızı gerekli yapılanmalarımızı sağladık ve bugün itibariyle ihtisas üniversitesi olarak Yozgat Bozok Üniversitesi 2022-2026 stratejik planlarını “Girişim Odaklı Üniversite” olarak konuşlandırdı.

Bu çerçevede biz mevcut akademik kadromuzu esas alarak bu alana daha güçlü hitap edecek yeni akademik kadrolarımızı takviye ederken diğer taraftan da üniversitemizin bölgemizin hedefleri doğrultusunda gerek sağlık alanında gerek diğer alanlarda eksik olduğumuz alanlara yöneldik. Bizden önce diş hekimliği fakültesinin kurulumu ile ilgili bir süreç başlatılmıştı. Biz hemen onun tescili ile ilgili YÖK nezdinde girişimlerde bulunduk. O dönem YÖK Başkanımız ve YÖK Kurul Üyelerimiz bize itimat etti. Böylelikle diş hekimliği fakültemiz kurulmuştu. Üniversitemizin en son kurulan fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi idi. Bu süreçten sonra diş hekimliği fakültemizi eski Tıp Fakültesi binamızda istenilen hedeflere ulaştırmak üzere yapılandırdık. Hem alt yapımızı güçlendirmek hem insan gücümüzü olması gereken seviyelere taşımak adına gece gündüz çalışma yaptık. Aslında planımız 2022 yılı içerisinde öğrenci almaktı. Çok değerli dekanımız aramıza katıldıktan sonra hocamızın önderliğinde aramızda bulunan genç ve dinamik hocalarımızı kadromuza kattık. Planımız 2022’de öğrenci almaktı. Sağ olsun bugün bizleri onurlandıran, Üniversitemize teşrif eden, öğrencilerimizin heyecanına ortak olan YÖK Başkan Vekilimizi ziyaret ettiğimizde dekanımızla birlikte bizim altyapımızdan bahsetmiştik.Siz 2022 niye bekliyorsunuz, dedi. Madem bir altyapınız var. Biz size 2021’de öğrenci verelim. Bu bizi sevindirdi ve cesaretlendirdi. Hemen dekanımızla birlikte kendisinin bizden beklentilerini karşılayacak düzeyde, özellikle altyapımızın güçlenmesi noktasında gerekli tadilatların yapılmasıyla ilgili var gücümüzle çalıştık. Öğretim elemanı takviyesi yaptık ve bugün itibariyle 41 tane öğrencimiz aramızda bulunmakta. Biz bir taraftan diş hekimliği ile ilgili eğitim öğretim süreçlerine başlarken yine çok ciddi anlamda çalışmalar yaparak 22 tane yeni ünit aldık. 2022’nin en geç ikinci yarısında artık Yozgat’ımıza diş sağlığı konusunda da katkı sunmaya başlayacağız. Diğer taraftan Tıp Fakültesi artık bizim köklü fakültelerimizden bir tanesi 2007 yılında kurulmuştu. Hacettepe ekolü ile eğitim öğretime başlayan bir fakültemizdi. Ama biz bir an önce orda ki alt yapıyı da güçlendirerek öğretim elemanı sayısını olması gereken düzeye taşıdık. Bugün hem temel tıpta hem klinik tıpta artık son sınıfa gelmiş öğrencilerimiz bulunmakta.

Bugün bizler için heyecanlı bir gün. Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerimizin öğrencilerinin heyecanlarını paylaşmak beni bir rektör olarak ziyadesiyle memnun ediyor.

Sizlere tavsiyem şu, kararlı olun, hedeflerinize odaklanın ve kendinize hedefler belirleyin. Hayalleriniz olsun hikâyeler yazmak adına bir hedefe odaklandığınızda başarı kaçınılmazdır. Eğer iyi bir diş hekimi olmak gibi bir niyetiniz varsa, böyle yola çıkarsanız kesinlikle iyi bir diş hekimi olursunuz. Değerli tıp doktoru adayı öğrencilerim sizler de aynı motto ve anlayışla hedefe odaklanır, ben alanımda en iyi hekim olmalıyım diye kendinizi hedefe odaklarsanız inanın çok değerli hocalarımızın rahlesinden geçerek başarı sizin için kesinlikle kaçınılmaz olur. Çok iyi hekimler olarak milletimize devletimize ülkemize katkılar sunarsınız. Bugün yoğun programlarına rağmen öğrencilerimizin ve bizim heyecanımıza ortak olan Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Sayın Valimiz, Sayın Vekilimiz ve tüm değerli katılımcılara huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise konuşmasında Yozgat Bozok Üniversitesi Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi öğrencilerimizle beraber olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Milletvekili Başer, konuşmasının devamında: “Yozgat Bozok Üniversitesi’nin sadece bölgesinde değil Türkiye’nin ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmesi için üniversite yönetimi, akademisyenler ve öğrencilerle birlikte çalışacağıma bir kez daha söz veriyorum.

2021- 2022 eğitim-öğretim döneminde Diş Hekimliği Fakültemize öğrenci alımında emek ve katkıları olan herkese teşekkür ediyorum. Bu duygularla Diş Hekimliği Fakültemizin çiçeği burnunda 41 öğrencimizi ve Tıp Fakültesinden 120 öğrencimizin beyaz önlük giyme törenlerinin hayırlı olmasını diliyor, başarılar diliyorum” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın selamını ileterek konuşmasına başlayan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu Yozgat’ta güzide bir eğitim kurumunun yükseliyor olmasından ve Yozgat’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu konuşmasının devamında: “Bugün iki güzide meslek mensubu adaylarına merhaba diyoruz. Tıp ve diş hekimi adaylarımız meslekleri ile özdeşleşen beyaz önlüklerini bu törende giyecekler. İnsan sağlığı için fedakârca çalışacak tıp ve diş hekimleri bu çatı altında hocalarının önderliğinde ve örnekliğinde yetişecekler. Bu yetişme sürecinin en az yarısı ise, uygulama alanları olan sağlık kuruluşlarında geçecek.  Hekim kelimesinin ifade ettiği anlam derinliğini hiçbir zaman unutmayın.

Bu vesile genç hekim adaylarımızı kutluyor, zihin açıklığı diliyorum.”dedi.

Yükseköğretim Kurulu olarak yükseköğretimin eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet kapsayan bütün süreçlerinde öncelikle kalite, çeşitlilik, farklılık ve bölgesel gelişme odaklı olmaya özen gösterdiklerini ve bu yaklaşımı benimsediklerinin altını çizen YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu şunları söyledi: “Bu yapısal değişim niteliğindeki önemli unsurlardan bir tanesi de üniversitelerimizin farklılaşmasına odaklanmış ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımız geliyor. Bu şekli ile paydaşlarımızla beraber bu çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz. Böylece eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme gibi asli faaliyetlerinin yanı sıra üniversitelerin bulunduğu il ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal hayatının geliştirilmesine katkı sağlaması ile bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının geliştirilmesini amaçlamaktayız.  Üniversitelerdeki mevcut durumları değerlendirdiğimizde görüyoruz ki birbirlerinin benzeri olma gayretleri var. Bu eğilim doğru bir eğilim değil. Yeni kurulan üniversitelerimiz kendi bölgelerine kurumsallaşmasını tamamlanmış üniversitelerden daha fazla katkı sağlayabilirler.

Üniversitelerin bir kısmının eğitimde bir kısmının araştırma ve teknoloji eğitiminde bazılarının ise bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak odaklı farklılaşmasına ihtiyaç var. Seçilen bu üniversitelerimiz bir taraftan eğitim ve öğretim fonksiyonlarını yerine getirirlerken, diğer taraftan da yapacakları araştırma faaliyetleri ile bulundukları bölge ile ilgili alanlarda ihtisaslaşabilecekler ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sunacaktır.  İhtisaslaşma programı ile üniversitenin bölgesel kalkınmayı sağlamak üzere kendi hedefleri ve stratejilerini bölgeleri için kurgulayarak yeniden anlamaları vizyon ve misyonlarını bölgenin ihtiyaçlarına göre farklılaştırmalarını bekliyoruz. Bu durum 11. Kalkınma Planı’nda “politika ve tedbirler” başlığı altında şöyle dile getiriliyor. Yükseköğretimde çeşitliliğin artırtılması sağlanacak ve bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesinin kapsamı genişletilecektir.

YÖK tarafından 2016 yılından beri sürdürülen ihtisaslaşma projesinde toplamda 22 üniversitenin ihtisas üniversitesi olarak tescillendiğini belirten YÖK Başkan Vekili Prof.

Kapıcıoğlu, “Bunlardan bir tanesi de Yozgat Bozok Üniversitemiz. Üniversitemiz, Endüstriyel Kenevir konusunda ihtisas üniversitesi hâline geldi ve kısa sürede yapacağı önemli çalışmalar ile hem Türkiye’de hem dünya nezdinde ciddi değer üretecektir. İhtisas üniversitelerimizin programlarını etkili ve verimli yürütebilmeleri için başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, YÖK, illerde valilerimiz, belediye başkanlarımız, kalkınma ajanslarımız ve sivil toplum kuruluşlarının da üniversitelerimize bu süreçte katkı vermesi büyük önem arz etmektedir. Yozgat’ta da bu katkılar artarak devam edecektir. Bu vesile ile projeye destek veren tüm paydaşlara teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu konuşmasının sonunda şunları kaydetti: “Ülkemizi 2023 hedefine ulaştırmak için en önemli unsur yükseköğretimin nitelikli ve faydalı bilginin üretilmesidir. Nitelikli bilgi üretimi içinde yetkin ve nitelikli insanın yetiştirilmesi esastır. Üretilen bu bilginin be yetiştirilen insan kaynağının da öncelikle bulunan bölgeye katkısı büyük önem taşımaktadır.

Yükseköğretim kurumlarımızın, gençlerimize, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra gönüllü faaliyetler, sosyal ve kültürel faaliyetler ile spor faaliyetleri açısından da imkân sağlamları gerekiyor.  Bunlar için uygun ortamlar oluşturulmalı.”

Yozgat Valisi Ziya Polat da konuşmasında,  geleceğin doktor ve diş hekimleri olan öğrencilerimizin önlük giyme törenlerinde heyecanlarına ortak olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Vali Polat: “Öğrencilerin bugün giydiği önlüklerin okuldan mezun olduklarında da uzun yıllar devlete ve millete hizmet etme aşkı ile giymelerini arzu ediyor, bu vesile ile tüm öğrencilerimize eğitim öğretim hayatlarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi’nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ders başı yapan doktor ve diş hekimi adayı öğrenciler beyaz önlüklerini giymenin mutluluğunu yaşadı.

.