Eğitim
Giriş Tarihi : 10-09-2021 17:38   Güncelleme : 10-09-2021 17:38

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ AZERBAYCAN’DA YOBÜYÖS VE TÖMER SINAVI GERÇEKLEŞTİRDİ

Üniversitemizin uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında 6-7 Eylül 2021 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de YOBÜYÖS ve TÖMER Türkçe Dil Yeterlik (C1) Sertifika sınavı 350’ye yakın adayın katılımı ile gerçekleştirildi

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÜNİVERSİTEMİZ AZERBAYCAN’DA YOBÜYÖS VE TÖMER SINAVI GERÇEKLEŞTİRDİ

Üniversitemizin uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında 6-7 Eylül 2021 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de YOBÜYÖS ve TÖMER Türkçe Dil Yeterlik (C1) Sertifika sınavı 350’ye yakın adayın katılımı ile gerçekleştirildi.

Üniversitemiz ve ülkemizde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin belirlenmesi için gerçekleştirilen Yozgat Bozok Üniversitesi Yabancı Uyruklu Sınavına (YOBÜYÖS) Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve beraberinde sınavı gerçekleştirmek üzere Üniversitemiz Sınav Koordinatörleri olarak Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürsel Güler, Dr. Öğr. Üyesi Gözde Sırgancı, Arş. Gör. Dr. Ayşegül Sefer ve Uzaktan Eğitim Merkezi’nde görevli Öğr. Gör. Muhammed Veyis Kılınçer katıldı.

Ülkemizde yabancı uyruklu ve Türk Cumhuriyetlerinden öğrencilerin eğitim-öğretim görmesinin önemine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet KaradağYozgat Bozok Üniversitesi’nin uluslararası ölçekte tanınırlığını arttırmaya yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında Üniversitemiz tarafından ilk kez Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YOBÜYÖS) sınavının Türkiye’de 8 ilde daha sonra Batı Afrika’da yer alan Mali Cumhuriyetinde şimdi de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başarı ile tamamlandığını belirtti. Yabancı uyruklu ve Türk Cumhuriyetlerinden gelecek öğrencilerimiz ile oluşturulacak duygusal bağ ve Üniversitemizin öğrencilerimize verdiği donanımlı eğitim ile ömür boyu sürecek bir kültür ve bilim temsilciliğinin adımının atılmış olacağını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Üniversite olarak bundan sonraki süreçte Afrika, Asya ve Balkanlar’da kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde yine görevlendireceğimiz arkadaşlarımızla YOBÜYÖS’ü çok geniş bir yelpazede uluslararası boyuta taşıyacağız.” dedi.