Eğitim
Giriş Tarihi : 25-06-2021 22:04   Güncelleme : 25-06-2021 22:04

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: TÜRKMENİSTANLI ŞAİR MAHTUMKULU FİRAKİ ÜNİVERSİTEMİZDE DÜZENLENEN PANEL İLE ANILDI

Türkmenistanlı ünlü şair Mahtumkulu Firaki, doğumunun 297

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: TÜRKMENİSTANLI ŞAİR MAHTUMKULU FİRAKİ ÜNİVERSİTEMİZDE DÜZENLENEN PANEL İLE ANILDI

Türkmenistanlı ünlü şair Mahtumkulu Firaki, doğumunun 297. yıl dönümünde Yozgat’ta düzenlenen bir dizi programla anıldı.

İlk program Yozgat’ta Türkmen şair Mahtumkulu Firaki’nin heykelinin  bulunduğu Yozgat Belediyesi Çapanoğlu Kentpark’ta düzenlendi. Programda Türkmenistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu.

Anma programına, Türkmenistan Türkiye  Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve vatandaşlar katıldı.

Üniversitemizce Türkmenistanlı ünlü şair Mahtumkulu Firaki’nin, doğumunun 297. yıl dönümü dolayısıyla Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele ise Yozgat Ziya Polat, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreterimiz  Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, daire başkanları,  öğretim elemanları, öğrenciler  ve diğer davetliler katıldı.

İki ülkenin milli marşların okunmasının ardından başlayan programda konuşan Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ, şairlerin milletleri birbirine bağlayan ana unsur ve toplumun dinamikleri olduğunu söyledi. Türkmenistanlı ünlü şair Mahtumkulu  Firaki’nin de, Türkmen birliğinin sembolü olmasının ötesinde, Türkmen Edebiyatının ender isimlerinden biri olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  “Ünlü şair Mahtumkulu Firaki,  kötüye ve zalime bağımsızlığı haykıran sesiyle Köroğlu ve Dadaloğlu’nu hatırlatırken, derviş edasıyla halkı irşat etmeye çalışırken de Hoca Ahmed Yesevî tavrını yansıtmaktadır. Hikmetli şiirleri atasözü gibi ezberlenip halk arasında yayılmıştır. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak Mahtumkulu Firaki gibi önemli değerlerin geleceğe aktarılmasına ve yeni nesillere tanıtılmasına büyük önem veriyoruz.” dedi. 

Yozgat Bozok Üniversitesi‘nin uluslararasılaşmaya büyük önem verdiğine vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Kararlılıkla Başarıya, sloganımızla uluslararası öğrencilerimizi de donanımlı birer birey olarak yetiştirmenin azmi ve kararlılığını taşıyoruz.  Düzenlenen bu toplantıları Mahtumkulu Firaki özelinde Türkmenistanlı öğrencilerimizle de yapmak arzusundayız.

Onlara Bozok ve Türkmen diyarında yaşamanın ayrıcalığını yaşatalım. Onlar bizim kültür elçilerimiz olsun. Çünkü bizler aynı medeniyetin insanlarıyız.  Bir ve beraberiz. Bu vesile ile Mahtumkulu Firaki’yi doğumunun 297. yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Mahtumkulu Firaki’nin şiirlerinde birliği ve manevi  değerli ön plana çıkaran,  Türk’ün birliğini kuvvetini çok güzel bir şekilde anlatan büyük bir şair olduğunu söyledi.  Başkan Köse, “Mahtumkulu Firaki’nin dünya görüşü, felsefesi ve edebiyata katkılarını yakından tanıyarak iki ülke arasındaki birlik ve beraberliğin gelecek nesillere aktarılmasının, Yozgat ile Türkmenistan arasında bir bağ oluşturulması açısından önemli olduğunu ifade etti. 

Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ise yaptığı konuşmada Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık yıldönümü ve 2021 yılının “Türkmenistan  Barış ve Güven Yılı” olarak ilan edilmesi kapsamında  Mahtumkulu Şiir Bayramının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Bu bağlamda Türkmenlerin, Türk dünyasının ve tüm doğu halklarının yüce dâhisi, dünya edebiyatına büyük katkı sağlayan filozof şair Mahumkulu Firak’nin edebi mirasına ve şairane yaratıcılığına ithafen düzenlenen anma programına katkı sağlayan herkese ve  ev sahipliğinden dolayı Yozgat Bozok Üniversitemize  teşekkür ediyor, Şair Mahtumkulu Firaki’yi  doğumunun 297. yıl dönümünde  rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Yozgat Valisi Ziya Polat ise Mahtumkulu Firaki’nin  milletin  gönlüne dokunan ve  milletin içinden geçenleri yazıya döken ünlü bir şair olduğunu söyledi. Vali Polat,  Yozgat’ta heykeli bulunan ve her yıl anma programı düzenlenen Mahtumkulu Firaki’nin bundan sonraki dönemlerde daha geniş bir yelpazede Türkmen günü başlığıyla, Türkmen   çadırlarını da kurarak milletimize anlatılması daha anlamlı olacağını ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Gönül bağıyla bağlı olduğumuz Türkmen coğrafyasına artık karayolu ile de rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bu manada bizler Türkmenistan’la olan bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz.  Bu duygularla  Türkmenistan’ın 30.

Öğr. Üyesi Mehmet Emin Gönen, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Berdi Sarıyev ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emrah Yılmaz  tarafından  “Doğumunun 297. Yılında Mahtumkulu Firaki”  konulu konferans düzenlendi.  

Konferansta,  Mahtumkulu Firaki’nin,  sanatı, şiirleri, felsefesi ve mücadelesi yanında edebi ve estetik değerleri ile Türkmen sahasının olduğu kadar Türklüğünde en önemli şairi olduğuna vurgu yapıldı.

Düzenlenen program çerçevesinde Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde açılan Türkmenistan coğrasını anlatan fotoğraf ve kitap sergisi de ziyaret edildi. 

.