Eğitim
Giriş Tarihi : 05-08-2021 21:52   Güncelleme : 05-08-2021 21:52

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ ÜLKE TV’DE YAYINLANAN “GENÇ VİZYON” PROGRAMINA KONUK OLDU

Rektörümüz Prof

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ ÜLKE TV’DE YAYINLANAN “GENÇ VİZYON” PROGRAMINA KONUK OLDU

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ÜLKE TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan eğitimin her kademesinden öğrencilerin ilgiyle takip ettiği “Genç Vizyon” programına konuk oldu. İki gün üst üste yapılan programın ilk günü İhtisas Üniversite olmanın avantajları ve sorumlukları masaya yatırılırken ikinci gün neden Yozgat Bozok Üniversitesi tercih edilmeli sorularına cevap arandı.

İletişim Uzmanı İsmail Yolcu’nun Türkiye’nin en renkli Rektörü olarak tanıttığı Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ihtisas alanımızla ilgili endüstriyel kenevir özelinde yapılan çalışmalar, projeler ve hedefler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında Endüstriyel Kenevir alanında ihtisaslaşmaya hak kazandıklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “Yozgat’a ve Üniversite’ye marka değeri katacak en önemli adımın ihtisaslaşma süreci olduğu düşüncesinden hareketle Üniversitemizin “İhtisas Üniversitesi” olma hedefini ortaya koymuştuk.  Yükseköğretim Kurumumuz tarafından “Endüstriyel Kenevir” alanında “İhtisaslaşan Üniversite” olduk.

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi için sektör buluşmaları yaparak önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz” dedi.

Üniversitelerin akademiayada eğitim-öğretim süreçlerini yönetmek ve Ar-Ge ile bilimsel çalışmalar yaparak bilim dünyasına öncü olmak gibi önemli iki sacayağı olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yüksek Öğretim Kurumu’nun  (YÖK) yeni yüzüyle ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin girişimci üniversite olan üçüncü bir sacayağı olduğuna dikkat çekti. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin gelecek vizyonu ve stratejisini girişimci üniversite olarak planladığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “ ‘Karalılıkla Başarıya’ sloganı ile hedeflerimize odaklanarak kenevirin bütün biyokütlesini ekonomiye kazandırma çabasıyla çeşitli ürün ve prototipler ortaya koyduk. Bizi tercih edecek olacak öğrencilere ihtisas üniversitesi olmanın ayrıcalık ve sorumlulukları beraberinde prestijli ve ekonomiye değer katacak kenevir bitkisinin sosyal, temel bilimler, tıp ve mühendislik alanları gibi geniş yelpazeye hitap etmesi anlamında girişimci üniversite misyonu ve hedefleri çerçevesinde çok büyük katkılar sunacaktır” dedi.

Programa telekonferansla katılan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat ise endüstriyel kenevir alanında üniversitemizle işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ayrıca Polat, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin diplomalı öğrencilerinin kenevir alanında istihdam anlamında çok ciddi bir iş bulma potansiyeline sahip olacaklarını da sözlerine ekledi. Medikal kenevirle ilgili ciddi bir pazar olduğuna dikkat çeken Rektörümüz, kenevire ilişkin yasal düzenlemeler yapılarak medikal kenevirin ekonomiye kazandırılması noktasında Yozgat Bozok Üniversitesi olarak hazır olduklarını belirtti.

Üniversite tercih sürecinde yaşanan kaygı ve stresi en aza indirgemek ve gençlerin istedikleri hedefe ulaşması için altın değerinde tavsiyelerin verildiği programda, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 14 Fakülte, 4 Yüksekokul ve 8 Meslek Yüksekokulu ile bölgesinde güçlü ve marka üniversite olma yolunda hızla ilerlediğini dile getirdi. Rektörümüz, üniversitemizin fiziki durumu, teknik altyapısı, öğretim kadrosu, akademik bölümleri yanında üniversitenin sosyal imkânları, ulaşım ve barınma olanakları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Öğrencilerin yorucu bir çalışma sonrası hak ettikleri bir tercih süreci yaşadıklarını belirten Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ, hedefe odaklanmanın başarıyı da beraberinde getireceğine vurgu yaptı. Rektörümüz: “Kendisine belirlemiş olduğu hedefle hayallerinin peşinden koşan başarıya odaklanmış bir öğrenci kesinlikle ve kesinlikle bir başarı hikâyesi yazacaktır. Ben gençlerimizden bir rektör olarak böyle bir yol haritası çizmeleri durumunda her nereyi tercih edecek olurlarsa olsunlar kesinlikle en iyi bir şekilde eğitim öğretim süreçlerini tamamlayarak alanlarında başarılı birer meslek erbabı olacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasının devamında: “Uzaktan Eğitim sürecinde Üniversite olarak kısa zamanda çok ciddi mesafe kat ettik. BOYSİS, BOZOK Mobil uygulaması, YOBUTV çevrimiçi video içerik platformu uygulamasını sadece öğrencilerimiz için değil öğretim elemanlarımızın da kullanımına sunduk. Yozgat Bozok Üniversitesi’ni akademiyaya daha güçlü hitap eden, hem eğitim-öğretim kalitesini sürekli artıran hem de bu süreçte akademik anlamda kendini daha da görünür kılan bir profile taşıdık” ifadelerini kullandı.

Bu yıl hızlı trenin, 2022 yılında ise havaalanının hizmete girmesi ile üniversitemizin tercih edilirliği açısından büyük bir konfor sağlayacağını ifade eden Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ, Türkiye’nin her yerinden gelecek olan öğrencilerimizin ulaşım anlamında büyük bir rahatlık yaşayacaklarını söyledi.

Programın sonunda Rektörümüz, tercih sürecinde olan tüm öğrencileri, karalılıkla başarıya sloganıyla huzurlu bir şehirde, Yozgat Bozok Üniversitesi Ailesi çatısı altında buluşmaya davet etti.

.