Eğitim
Giriş Tarihi : 15-12-2021 18:55   Güncelleme : 15-12-2021 18:55

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ KARADAĞ ÜNİVERSİTEMİZLE İLGİLİ SON GÜNLERDE YAPILAN ELEŞTİRİLERE DAİR BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

REKTÖRÜMÜZ KARADAĞ ÜNİVERSİTEMİZLE İLGİLİ SON GÜNLERDE YAPILAN ELEŞTİRİLERE DAİR BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ KARADAĞ ÜNİVERSİTEMİZLE İLGİLİ SON GÜNLERDE YAPILAN ELEŞTİRİLERE DAİR BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek üniversitemizin politik mülahazalara konu edilmesi hususuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Üniversitemiz Merkez Cumhuriyet Rektörlük binasında düzenlenen basın toplantısına Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Genel Sekterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven’in, TBMM Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumları 2022 bütçe görüşmelerinde Üniversitemiz hakkında dile getirdiği hususlara dair açıklamalarda bulundu.

Yozgat Bozok Üniversitesi politik mülahazalara konu edilmemeli, Üniversitemize politikalar üstü yaklaşılmalı”

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Yozgat Bozok Üniversitesi politikanın bir argümanı veya politik bir mülahazaların konusu haline getirilmemeli.

Yozgat için de Yozgat Bozok Üniversitesi çok anlamlı ve değerli. Aynı zamanda her yönüyle bu şehrin geleceği. Bu şehirle hemhal olmuş ve yabancı uyruklu öğrencileri ile birlikte sayısı 22 binlere dayanmış bir öğrenci potansiyelinden bahsediyoruz. Şehir merkezinin 90 bin nüfusu olduğunu düşünürsek, şehir merkezinde 16 bin öğrenci olması çok değerli ve önemli diye düşünüyorum. 2 Yılı aşkın süredir Rektör olarak memleketim Yozgat’ta bulunuyorum. 2006’da kurulan üniversitemiz o günden bugüne çok büyük mesafeler aldı. Devletimizin, devlet büyüklerimizin ve iş insanlarımızın büyük çaba ve gayretleri ile 2006’dan 2021’e bir seyir takip edilecek olursa üniversitenin ne gibi gelişmeler kaydettiğini çok iyi görülecektir. 2006’da üniversitemiz kurulduğunda kampüs alanı içerisinde kaç tane binası vardı, geleceğe yönelik hayalleri nelerdi? 2006-2021 yılı arasındaki serüvene baktığımızda ben de dâhil olmak üzere 4 rektörün yönetiminde kurulduğu günden bu zamana çok önemli merhaleler kat etmiş; sağlık alanından, temel bilimlere; eğitim alanından, ilahiyat bilimlerine; spor bilimlerinden tarım ve hayvancılık alanına, ziraat ve veterinerliğe kadar çok geniş yelpazede belki de bu bölgenin birçok sorununu çözebilecek alt yapıya, insan gücüne sahip bir üniversite vardır karşımızda.

“Üniversiteler şehirlerin lokomotifleridir”

İstiyoruz ki hem yerel dinamikler hem bu bölgenin değerleri üniversitemizi objektif olarak görsün gözlemlesin, eleştirilecek bir taraf varsa eleştirsin.

Kesinlikle üniversiteler, politik tartışmaların zemini olmamalı, politikalar üzeri olmalı, siyasetin ötesinde değerlendirilmeli. Hangi dünya görüşüne sahip olursak olalım Yozgat Bozok Üniversitesi’nin her açıdan güçlü olması, kazanımlara sahip olması hepimiz için bir kazanç ve değerdir. Bu açıdan çeşitli kürsülerde Yozgat Bozok Üniversitesi ile ilgili bir şeyler konuşuyorken gerçek bilgilere sahip olmak lazım.

“Üniversitemizle ilgili gündeme getirilen konular doğru değildir”

Maalesef geçen günlerde bütçe görüşmeleri sırasında Yozgat Milletvekillerimizden Sayın Ali Keven Bey üniversitemiz ile ilgili Sayın Bakanımıza sorular sordu. Üniversitemizde bazı bölümlerin kapandığından bahsetti. Veteriner Fakültesi’nin binasının olmamasından bahsetti. Tıp Fakültesi’nin yeterince öğretim üyesi olmamasından bahsetti. Geleceğin hekimlerini yetiştiriyoruz ama hoca yok dedi. Baktığımızda ifade edilen hususlardan 1 tanesi doğru ise 9 tanesi doğru değildi. Bu konu bizi üzdü. Üniversiteyi biz yöneticiler bize tevdi edilen görevleri birer emanet olarak görüyoruz.

Belki yarın Sayın Milletvekilimizin de milletvekilliği bitecek ama Yozgat Bozok Üniversitesi bu şehre her açıdan değer katmaya devam edecek.

“Kapanan hiçbir bölümümüz yok, tam tersine yeni açılan programlarla daha da güçleniyoruz”

Bahse konu edilen meselelerde işin aslı nedir? Üniversitenin bahsedilen temelde ciddi sorunları var mı? Biz Vekilimizden milletin kürsüsünden Yozgat Bozok Üniversitesi’nin hayrına olan, Üniversitemizi daha ileriye taşıyacak hususları dile getirmesi ve buna öncülük etmesini beklerdik. Konu edilen mevzuları sormadan, araştırmadan kürsüde dile getirmesi bizi üzmüştür. Vekilimizin ifade ettiği hususlara gelirsek: “Üniversitenin öteden beri eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüğünü ancak kimi bölümlerin kapandığını ve kimi bölümlere öğrenci gelmediği”ni dile getirmişler. Benim dönemimde daha önceki dönemlerde kapanan bir bölüm yok. Pasif bölüm olabilir ama kapanma olmadı. Bütün ön lisans programlarımız ek kontenjanla tamamen doldu. Lisans programlarında Türkiye’nin öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde bile bazı branşlarda lisans düzeyinde doluluk olmadı.

Ancak Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültemiz tamamen doldu. Mühendislik Fakültemizde maalesef bazı bölümlerimizde birçok ilde olduğu gibi kontenjan boşluklarımız var. İlahiyat Fakültesi tamamen dolu, Ziraat Fakültemizin pasif olan bölümleri haricinde kontenjan doldu. Eğitim Fakültemiz tamamen dolu. Lisans düzeyinde Türkiye genelinde durum ne ise Yozgat’ta da durum aynı “dedi.

“Veteriner Fakültemiz eğitim-öğretim, akademik kadro ve teknik imkânları ile bölgenin sayılı fakültelerinden birisi haline gelmiştir”

Bir diğer husus Veteriner Fakültemizin fiziki yapısı, bina yetersizliği idi. Veteriner Fakültemiz Sorgun ilçemizde konuşlandı. Bir binası olmadığı halde Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde eğitim öğretime başladı. Veteriner Fakültesi bölge için, üniversitemiz için çok önemli. Bir binasının olması ve hayvan hastanesi gibi uygulama alanı olması lazım. Bu bizim eksiğimiz. Biz elimizdeki imkânsızlıklara rağmen fakültemizi kaderine terk etmedik. Neler yaptık? Elbette eğitim öğretim süreçlerini yönetebileceğimiz en önemli unsur öğretim elamanı kadrosu.

Hocamız kıymetli isimlerle ekibini kurdu. Bu manada alanında güçlü bir öğretim üyesi kadromuz var. Fiziki anlamda yetersizliklerimizle ilgili siyasilerimizle, belli kurumlarımızla verilen sözlerin hayata geçmesi için görüşmelerde bulundum. Veteriner Fakültemizin Sorgunda laboratuvar binası yoktu ama biz 3. sınıf öğrencilerimizin uygulamaya yönelik imkânlara kavuşması için laboratuvarlar oluşturduk. Yozgat’ta ilk kez orta ölçekte Sayın Valimizin destekleri ve Oran Kalkınma Ajansının imkânları ile bir veteriner hastanesi kuracağız. Eğitim öğretimde bizi tercih eden öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyeti yok. Birçok eksikliklerine ve binası olmamasına rağmen bu bir eksiklik midir evet eksikliktir. Sayın Vekilim o zaman sizden de destek bekliyoruz.”

“Tıp Fakültemiz pek alanda öne çıkan özellikleri ile Türkiye’nin sayılı fakülteleri arasına girmiştir”

Vekilimizin konuşmasına konu ettiği bir diğer husus ise Tıp Fakültemizle ilgili idi. Şu anda Tıp Fakültemizde cerrahi, dâhili ve temel tıp bilimleri olarak üç bölüm ve aktif 40 anabilim dalında 101 öğretim üyesi yer almaktadır. 24’ü Profesör, 25’i Doçent, 52’si Dr.

55 Lisansüstü asistanla birlikte toplam 156 doktorumuzla hizmet veriyoruz. Fakültemizde şu an 581 lisans öğrencisi eğitim-öğretim görmektedir. Sadece bir bölümde hocamız yok. Bununla ilgili de diğer hastanelerden eğitim desteği alıyoruz. Sağlık alanında da bölgemizdeki en iyi Tıp Fakültelerinden biriyiz. Tıp Fakültemizi eğitim ve hasta kısmı diye ikiye ayırmamız lazım. Eğitim kısmında alt yapı ve laboratuvar imkânları olarak çok üst düzeydeyiz. Birçok Tıp Fakültesinden olmayan imkân bizde var. Biz ayrıca afiliye değiliz. En büyük üstünlüğümüz da oradan geliyor. Bizim Tıp Fakültesinin kendi eğitimi hastanede ve sadece bize ait. Bizim tüm programımız eğitim üzerine kurulu.

Tıp Fakültemizin fiziki anlamda eksiklikleri olabilir ama insan gücü açısından bu yıl ilk kez Tıp Fakültesi öğrencilerimizi mezun vereceğiz. Öğrencilerimiz daha önce Hacettepe Tıp Fakültesinde eğitim görüyorlardı. Biz sürekli kadromuza alanında yetkin hocalarımızı katıyoruz. Sayın Vekilimizin söylediği gibi eğitim öğretimde hiçbir aksaklık yok. Ders süreçlerinde hekim ya da akademisyen olmadığı için eğitim öğretimde aksaklık mı yaşanıyor? Asla, tam tersi öğrencilerimiz alanında yetkin hocalarımızın rahlesinden geçiyor.

Dr. Ahmet Karadağ, “Yozgat Bozok Üniversitesi nitelikli bilgi üreterek bilgiyi teknolojiye çevirmenin hedeflerini içselleştirmiş ve 2022-2026 hedeflerini stratejik planlarını “Girişim Odaklı Bir Üniversite” olarak belirlemiş bir üniversitedir. Yozgat’ın makûs tarihini kıracaksak bunun en büyük lokomotifi Yozgat Bozok Üniversitesi’dir. Yozgat Bozok Üniversitesi’ni dinamik ve güçlü tutalım ve Üniversitemizin kimsenin bir aracı haline gelmesine fırsat vermeyelim. Üniversitemiz daha da güçlensin ve büyüsün.  Bizim tek amacımız bu. Üniversite yönetimi olarak aldığımız bayrağı bahanelere sığınmadan akedemiya da en güçlü noktaya nasıl taşıyabiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. Siz kıymetli yerel ve ulusal basın mensuplarına da her zaman yanımızda olarak verdiğiniz destekten ve katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” cümleleriyle sözlerini tamamladı.

Toplantı sonunda Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan da fakülteleri hakkında basın mensuplarına detaylı bilgiler verdiler.

 

.