Eğitim
Giriş Tarihi : 10-09-2021 01:27   Güncelleme : 10-09-2021 01:27

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ AZERBAYCAN’DA BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU

Üniversitemiz tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen YOBÜYÖS ve TÖMER Türkçe Dil Yeterlik (C1) Sertifika sınavı için Azerbaycan’a giden Rektörümüz Prof

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ AZERBAYCAN’DA BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU

Üniversitemiz tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen YOBÜYÖS ve TÖMER Türkçe Dil Yeterlik (C1) Sertifika sınavı için Azerbaycan’a giden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ burada bir dizi ziyarette bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ilk olarak T.C. Azerbaycan Bakü Büyükelçimiz Doç. Dr. Cahit Bağcı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette akademik işbirlikleri ve yükseköğretimde uluslararasılaşma konularında istişarelerde bulunuldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, daha sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de T.C. Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Nihat Büyükbaş’ı makamında ziyaret etti. Dost ve kardeş Azerbaycan’la eğitim alanında yürütmek istedikleri faaliyetler hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Azerbaycanlı gençlerimizi, yükseköğrenimde pek çok alanda öne çıkan eğitim faaliyetleri dolayısıyla Yozgat Bozok Üniversitesi’ne davet etmek istiyorum. İşbirliğimiz eğitim alanında olduğu gibi her alanda sürdürülebilir. Çünkü birbirimizden kazanacağımız çok şey var.

Dr. Ahmet Karadağ, daha sonra AMEA NEFT-KİMYA PROSESLƏRİ İNSTİTUTU Genel Direktörü Vaqif Məhərrəm oğlu Abbasov’u ziyaret etti. Enstitü’nün çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgiler aldı. Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Kardeş ülke Azerbaycan’ın pek çok alanda olduğu gibi temel bilimler alanında da büyük çalışmalara imza attığını gördüm. Kimya Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalar bu noktada dikkat çekici ve takdire şayan. Enstitü Genel Koordinatörü Abbasov’un verdiği bilgilerden anlıyoruz ki Enstitü’nün yaptığı çalışmalar neticesinde önemli patentler alınmış. Özellikle yanıklara ciddi etkisi olan ilaçların, İsrail menşeli gübrelere göre 3-4 kat daha fazla üretebilen gübrelerin geliştirilmesi başta olmak üzere petrol konusundaki önemli çalışmalar yapılmış. Azerbaycan üniversitelerinin belli alanlarda araştırma yapma konusunda çok üst düzeyde bir çalışma içerisinde olduklarını gözlemledim. Bu noktada Türkiye’deki üniversitelerimizin temel bilimler ve mühendislik alanındaki deneyimlerinden de istifade edilebileceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Rektörümüz, Azerbaycan Bakü Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcılarını ziyaret etti.

Dr. Ahmet Karadağ ardından Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Rektörü Agil Şirinov’la bir araya geldi. Rektörümüz Karadağ, Rektör Şirinov’la iki üniversite arasında karşılıklı işbirlikleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ son olarak, Azerbaycan’ın ilgiyle takip edilen televizyon kanalı Xezer TV’de “Tahsila Dair” programına konuk oldu. Yine Bakü merkezli yayın yapan Yenisabah.az haber sitesinde Sayad Hasanlı’nın sorularını cevapladı. Rektörümüz burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz iki devlet, bir milletiz. Eğitim alanında da diğer alanlarda olduğu gibi Azerbaycan ile Türkiye arasında işbirliği devam etmektedir. Azerbaycan gençliğinin Türkiye’de eğitime ilgisi arttı. Özellikle bazı üniversitelere ciddi bir talep var. Tabii ki Azerbaycanlı gençlerin de Yozgat Bozok Üniversitesi‘ne gelmesini istiyoruz. Çünkü Azerbaycan ile eğitim alanında üst düzey ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Azerbaycanlı gençleri lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri için yetiştirmek istiyoruz.

Türkiye’de bir Türk gencinin değeri ne ise bizim için Azerbaycan gençliğinin değeri de odur.

Bu bizim bakış açımız. Ayrıca her milletten öğrenci alma hedefimiz var ama asıl amacımız kaliteyi korumak. Yani gerçekten okumak ve iyi bir eğitim almak isteyen gençlerimiz aramıza katılsın biz de onlara iyi bir eğitim verip uzmanlar yetiştirelim, ülkelerine gönderelim ve ülkelerine değer katalım. Amacımız kardeş Azerbaycanlı gençlerimizi Yozgat Bozok Üniversitesi çatısı altında bilimin ışığında kaliteli ve donanımlı bireyler olarak yetiştirerek ülkelerine bizleri temsil eden kültür elçileri olarak uğurlamaktır.”.