Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 03:21   Güncelleme : 27-10-2021 03:21

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ, ‘8. ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU’NA KATILDI

REKTÖRÜMÜZ, ‘8. ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU’NA KATILDI

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRÜMÜZ, ‘8. ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Yozgat,  Nevşehir, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Niğde’yi kapsayan, bölgesindeki 13 üniversitenin birlikteliğiyle oluşan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ‘Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun 8’incisi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Üç gün sürecek olan sempozyumun açılışına; 2021 UNİKOP Dönem Başkanı ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof.

Vatan Karakaya, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Konya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Arslan, akademisyenler, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı. Rektör Aktekin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın Kalkınma Bakanlığı iş birliğiyle hem üniversitelerin bulundukları bölgeye olan katkılarını arttırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla üniversitelerin ihtisaslaşmasına büyük önem verdiğini belirtti. Rektör Aktekin, 2016-2019 yıllarında 15 üniversitenin bölgesel kalkınma odaklı üniversite olarak seçildiğini ve söz konusu çalışmaların YÖK Başkanlığı’nın koordinasyonunda devam ettiğini sözlerine ekledi.

Sempozyumun açılışında KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ise özellikle YÖK tarafından hayata geçirilen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yürütülen çeşitli projelere yaklaşık 29 milyon TL’lik bir destek sağlandıklarına vurgu yaptı.

Üç gün sürecek sempozyum kapsamında ayrıca düzenlenecek oturumlarda alanında uzman bilim insanları ‘Küresel Ekonomik Güvenlik (Gıda Güvenliği)’, ‘Tarım Araştırmaları (Bitkisel ve Hayvansal Üretim)’, Turizm Araştırmaları (Gastronomi), ‘Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik’ ve ‘Alternatif Enerji Kaynakları’ üzerine konuşacak.

Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ, program öncesinde NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek şunları söyledi: “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi başta olmak üzere, bu programa katılım sağlayan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP)’ne üye bölge üniversitelerinin bölgenin kalkınmasına dönük olarak sunacakları katkılar büyük önem arz etmektedir. Bölgenin Kalkınması için Üniversitelerimizin bir araya gelmesi de ortaya konan bu iradenin sonucudur. Sempozyumda sunulacak tebliğler de bu noktada ön açıcı bilimsel çalışmalar olacaktır. Yapılan çalışmaların bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

.