Eğitim
Giriş Tarihi : 18-05-2021 19:17   Güncelleme : 18-05-2021 19:17

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRLER FİLİSTİN’E DESTEK İÇİN TOPLANDI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın geçen hafta akademik camiaya ‘Filistin’e destek’ çağrısı karşılık buldu

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: REKTÖRLER FİLİSTİN’E DESTEK İÇİN TOPLANDI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın geçen hafta akademik camiaya ‘Filistin’e destek’ çağrısı karşılık buldu. Türkiye’nin dört bir yanında eğitim-öğretim faaliyetini sürdüren üniversitelerin rektörleri Ankara’da OSTİM Teknik Üniversitesi öncülüğünde bir araya gelerek, ortak bir bildiri açıkladı. Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın aralarında yer aldığı 183 üniversite rektörü katıldı.

Ankara OSTİM Teknik Üniversitesi’nde bir araya gelen rektörler, söz konusu bildiriyle insan hakları çağrısı yaparak, İsrail’in saldırılarını kınadı. YÖK bünyesinde 207 üniversitenin eğitim verdiği ülkemizde 183 üniversite rektörü bir araya geldi.  Çevrim içi olarak da programda İsrail’in Gazze Şeridinde başlattığı ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine yol açan saldırıları kınamak için üniversite rektörlerinin de imzası ile Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak hazırlanan bildiri kamuoyu ile paylaşıldı.

Toplatıya ilişkin bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Filistin’de dünyanın gözleri önünde yıllardır bir dram yaşandığını ve bu konuda adım atması gereken uluslararası odaklarında yaşanan zulme sessiz kaldıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Asırlarca yeryüzünde adaleti tesis edip mazluma kol kanat geren milletimiz ve devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla yine zulme karşı en büyük tepkiyi ortaya koymuştur. Tüm üniversite rektörlerleri olarak Türk Akademik vicdanını temsilen ortaya koyduğumuz bu tepki olması gereken, yerinde ve çok önemli bir tepkidir. Bizler burada zulme sessiz kalmadığımızı/kalmayacağımızı bir kere daha tüm dünyaya ilan ettik. Filistin halkının özgürlük mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bir kere daha deklare ettik. Umarım Filistin’de yaşanan dram bir an önce son bulur. Adını tarihe zulüm ve terörle birlikte yazan İsrail, işgal ettiği, kan döktüğü topraklardan bir an önce çekilir.”