Eğitim
Giriş Tarihi : 13-09-2021 22:20   Güncelleme : 13-09-2021 22:20

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÖĞRETİM ÜYEMİZİN ARAŞTIRMACI OLDUĞU TÜBİTAK PROJESİ DESTEKLENDİ

Yürütücülüğünü Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÖĞRETİM ÜYEMİZİN ARAŞTIRMACI OLDUĞU TÜBİTAK PROJESİ DESTEKLENDİ

Yürütücülüğünü Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zekiye Kocakaya’nın yaptığı, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’nın araştırmacı olarak yer aldığı  “Türkiye’deki Xanthoparmelia (Parmeliaceae, Ascomycota) Cinsinin Taksonomik ve Filogenetik Revizyonu, Sekonder Metabolitlerinin Belirlenmesi, Antienflamatuar ve Antiproliferatif Aktivitelerinin Tayini” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Projede, Dünya çapında 800’den fazla türle temsil edilen ve yapraksı liken cinsleri arasında en büyük cins olan Xanthoparmelia cinsine ait türlerin belirlenmesi amaçlanmakta.

Projede araştırmacı olarak görev yapan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya yaptığı açıklamada: “Türkiye oldukça farklı habitatlara sahip bir ülkedir. Yapılacak çalışmayla birlikte bu sayının artacağı düşünülmekte. Türkiye’nin 81 iline arazi çalışmaları düzenlenecek, öncelikle eski kayıtlara ulaşılıp teşhisler doğrulanacak daha sonrasında da örnek toplanmayan bölgelere arazi çalışmaları yapılarak örnek sayısının artırılması sağlanacaktır. Proje yürütücüsü ile birlikte elde edilen tüm sonuçlar değerlendirilerek ayrıntılı bir teşhis anahtarı oluşturulacaktır. Bu projedeki amacımız, Xanthoparmelia cinsine ait bilim dünyası için yeni türler, Türkiye için yeni kayıtlar belirlemek ve cinsin anatomik, morfolojik ve moleküler yönden revizyonunu tamamlamak, ayrıca cins içerisindeki türlerin antienflamatuar ve antiproliferatif aktivitelerini belirlemektir ” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ da, “Farklı alanlarda adından sıkça söz ettiren üniversitemiz TÜBİTAK destekli araştırma geliştirme ve bilimsel çalışmalarla da öne çıkmaktadır. TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunan projede araştırmacı olarak görev yapan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’yı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi.