Eğitim
Giriş Tarihi : 08-11-2021 00:41   Güncelleme : 08-11-2021 00:41

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİNDEN ÖNEMLİ BAŞARI

MÜHENDİSLİK - MİMARLIK FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİNDEN ÖNEMLİ BAŞARI

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİNDEN ÖNEMLİ BAŞARI

Mühendislik – Mimarlık Fakültemizden 3 akademisyen dünyanın en etkili bilim insanları listesinde yer aldı.

Stanford Üniversitesinden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste yayımlandı. Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis, KW Boyack ve J. Baas tarafından PLOS Biology dergisinde yayımlanan” Updated science-wide author databases of standardized citation indicators (Standartlaştırılmış Atıf Göstergelerinin Bilim Çapında Güncel Yazar Veritabanları)” başlıklı makalesinde Dünyanın ilk % 2’sinde yer alan akademisyenler belirlendi. Dünyanın en etkili bilim insanlarının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendiği çalışmada, alanında en az 5 makale yayınlamış yaklaşık 7 milyon bilim insanının çalışmaları incelendi. “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki” olarak iki farklı kategorinin yer aldığı listede nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı.

“Kariyer boyu etki kategosrisinden listeye giren Prof. Dr. Murat Uzam ve “Yıllık Etki” kategorisinden listeye giren Doç. Dr. Murat Kadir Yeşilyurt ile Doç. Dr. Mehmet Bakır’a Rektör Yardımcımız Yücel Güney başarılarından dolayı plaket verdi.

Prof. Dr. Yücel Güney yaptığı konuşmada köklü bir geçmişe sahip olan üniversitemiz için bu tip başarıların önemli bir değeri olduğunu vurguladı. Araştırma ve geliştirme projelerinin yürütüldüğü, bilimsel çalışmaların yapıldığı fakültelerde tüm akademik çalışmaları desteklediklerini, önümüzdeki yıllarda üniversitemizin akademisyenlerinin başarılarının artarak devam edeceğine inancının  tam olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel Güney listeye giren akademisyenlerimizi tebrik ederek plaketlerini takdim etti.