Eğitim
Giriş Tarihi : 06-08-2021 17:53   Güncelleme : 06-08-2021 17:53

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: KENEVİRLE İLGİLİ SEKTÖR BULUŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Üniversitemizin endüstriyel kenevir alanında sektörel buluşmaları aralıksız devam ediyor

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: KENEVİRLE İLGİLİ SEKTÖR BULUŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Üniversitemizin endüstriyel kenevir alanında sektörel buluşmaları aralıksız devam ediyor.
Burdur Merkezli faaliyet gösteren Orallar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Oral ve beraberindeki heyet üniversitemizi ziyaret ederek, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ile işbirliği önerilerini paylaşarak fikir alışverişinde bulundu. 
Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel kenevir alanında sektörle işbirliği görüşmelerine  bir yenisini  daha ekleyerek Burdur ilinden şehrimize gelen Orallar Grup Şirketleri yöneticileri ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ heyeti kabülünde şunları söyledi: “Yozgat Bozok Üniversitesi‘nin ihtisas üniversitesi olmasının sağladığı ayrıcalıklar kapsamında kenevir alanı ile ilgili iş yapmak isteyen sektörün Yozgat’la buluşmasını sağlamaya devam ediyoruz. Kenevir mucizevi bir bitki. Mucizevi bitki kenevirden  katma değeri yüksek ürünler elde edilebilir. Bu anlamda üniversitemiz bünyesinde  Kenevir Enstitüsünü kurarak,  Tarım ve Gıda, Malzeme ve Enerji,Temel Bilimler ve Sağlık Anabilim Dallarını oluşturduk. Tarım, gıda ve yem, tıp, ilaç ve sağlık, tekstil, selüloz, kompozit ve biyomalzemeleri, elektronik, makine ve enerji, inşaat ve yapı malzemeleri, temel bilim teknolojileri, sosyal bilimler mevzuat ve pazarlama araştırma gruplarımızda bilimsel çalışmalarımız ve projelerimiz devam ediyor. Bu anlamda üretilen bilginin teknolojiye dönüşmesine öncülük ediyoruz. Yaptığımız prototip ürünlerle kamuoyu oluşturarak sektörü buraya davet ettik ve gerçekten önemli aşamalar kaydettik. Bizim tek amacımız endüstriyel kenevirin ekonomiye kazandırılması. Sektörlerle görüşmelerimiz aralıksız devam ediyor. Kenevir ile  ilgili çok ciddi yatırım yapmak isteyen sanayicilerimiz var.” 
Kenevirin stratejik bir tarım ürünü olarak Türkiye’nin göndeminde yer aldığını ve 21 ilde ekildiğine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Bu disiplinle  katma değeri olan kenevir esaslı ürünlerin ekonomiye kazandırılamaması tek eksiğimiz.  Sizin gibi müteşebbislerle görüşmelerimiz sürekli devam ediyor. Bugün de burada Orallar Grup Şirket yöneticileri ile çizilecek yol haritasını belirlemek üzere bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde de bir kenevir çalıştay düzenleyeceğiz. Uzun vadede sektör temsilcilerinin Yozgat’ta konuşlanması ve burada fabrika kurmaları ile hem bölgenin kalkınması gerçekleşecek hem de bu alanda yatırım yapmak isteyen sektörün önü açılacaktır. İhtisas Üniversitesi olarak kenevirin hitap ettiği bir çok alanla ilgili prototip  ürettik. Bunları  ekonomiye kazandıracak olan da sanayicilerimizdir. Bizim beklentimiz ve talebimiz bu alanda yatırım yapacak sanayici ve iş insanlarımızın bir ayağı mutlaka Yozgat’ta olmalı” diye konuştu.
Toplantı sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, heyete üniversitemiz tarafından kenevir esaslı üretilen ürünleri tanıttı.