Eğitim
Giriş Tarihi : 04-10-2021 03:06   Güncelleme : 04-10-2021 03:06

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÇEKEREK FUAT OKTAY SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET COŞKUSU

Üniversitemiz 2020-2021 akademik yılı sonunda lisans ve ön lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin 21 Eylül’de başlayan mezuniyet heyecanı Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen meznuniyet töreni ile sona erdi

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: ÇEKEREK FUAT OKTAY SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET COŞKUSU

Üniversitemiz 2020-2021 akademik yılı sonunda lisans ve ön lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin 21 Eylül’de başlayan mezuniyet heyecanı Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen meznuniyet töreni ile sona erdi. 
Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrencilerin mezuniyet programına teşrif eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay da öğrencilerimizin heyecanına ve mutluluğuna ortak oldu.
Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen mezuniyet törenine  Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal, Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni  Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birincisi Gamze Tenik’in konuşması ile devam etti.

İki yıl önce başladığımız üniversite yolculuğumuzu sonlandıracağımız için buruk bir mutluluk yaşıyorum. Bu yola ilk çıktığımızda hepimiz heyecanlı bir o kadar da hayatın acemisiydik. Zamanla hem birbirimize hem de okula alıştık.  Her ne kadar hayallerle  çıktığımız bu yolda Covid -19 virüsü ile karşılanıp eğitimimize online şekilde devam etmiş olsak da üniversitemizin uzaktan eğitim platformu sayesinde bu süreci başarı ile tamamladık.”
Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, 2016 yılında kurulan Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun 2019-2020 yıllında ilk  öğrencileri ile eğitim ve öğretime başladığını söyledi. 
Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda 2020-2021 akademik yılında 126 öğrenciden 96’sının mezuniyet coşkusu yaşadığını  belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  2021-2022 eğitim öğretim döneminde beş programda 340 öğrencinin eğitim göreceğini ifade etti.  
Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “2019 yılında “Doğudan Batıya Dünden Yarına” mottosu ile görevi  devraldık.İnanmak Başarmanın yarısıdır düşüncesi ile  kararlılık ve  azmimizi temel alarak “Kararlılıkla, Başarıya…“ mottosu ile yolumuza devam ediyoruz” dedi.   
Yozgat Bozok Üniversitesi‘nde  akademik bilgi ve birikimini artırarak daha çok harekete geçirmeyi, öğrenci sayısını  artırmayı ama  kaliteden ödün vermemeyi, uluslararasılaşmayı hiç göz ardı etmemeyi, geleceğin bölüm ve programlarını açmayı  ve bu çerçevede fiziki ve teknik imkanları daha ileri düzeye taşımayı, bölgesel kalkınma hedefleri olan bir üniversite olma konumuna taşıma hedeflerini  ve hepsinin toplamında bir marka üniversite olmayı hayal ettiklerini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, konuşmasını şöyle sürdürdü : “Hedeflerimizi eğitim ve öğretimde sürekli kaliteyi ve  uluslararası öğrenci sayısını artırmayı, AR-GE çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmayı, bu temelde bilimsel faaliyetlere uluslararası bir düzey katmayı, ihtisaslaşmayı ve marka bir üniversiteyi hedeflemiştik. Bu temelde 23 Ocak 2020 tarihinde bölgesel kalkınma odaklı hedefleri olan ihtisas üniversitesi olarak ilan edildik.Eğitim öğretimde geleceğin meslek sahiplerini yetiştirmek ve bilimsel çalışmalara  yaparak   bilgiyi üretmek. İhtisas üniversitesi olmamız dolayısıyla Yozgat Bozok Üniversitesi  bu iki temel ayağa üçüncü bir ayağıda eklemiş oldu. 2020’ye kadar eğitim odaklı bir üniversite olan Yozgat Bozok Üniversitesi artık bilginin teknolojiye dönüştüğü ve üniversite sanayi işbirliğinin çok yoğun bir şekilde yaşandığı girişim odaklı üniversite olmanın süreçlerini yönetmeye başladı. Bu temelde ihtisas alanımız itibariyle kampüs alanımız ve Boğazlıyan Meslek Yüksekokulumuz alanında kenevir ekimlerini yaptık. Kenevir katkılı çok sayıda prototip ürünler ürettik. 2018 yılında 8 fakültesi olan üniversitemiz 2021 yılı itibari ile 14 fakülteye, 2 Yüksekokul 4 Yüksekokula, 7 Meslek Yüksekokulumuz sayımızda  8’e yükselmiştir. Öğrenci sayımız şuna 22 bin civarında. Bu öğrenciler içerisinde uluslararasılaşma temelinde 2019 yılında 140 yabancı uyruklu öğrencimiz varken bugün itibariyle bu sayı 700’e ulaştı . Hedefimiz yeni öğrencilerimiz ile birlikte  bu sayısı 2 bin 500’e çıkartmaktır. 
Bu arada uzaktan eğitim merkezimizi kurduk ve uzaktan eğitimde önemli bir mesafe kat ettik.KOP-TÜBİTAK ve Oran kalkınma ajansı ile bir çok projeyi hayat geçirdik.Türkiye’nin ilk kaz ıslah merkezini üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.  Bu ülkenin geleceği ve yarını olan öğrencilerimizin bilimle buluşması temelinde TÜBİTAK-2209 projelerine ağırlık verdik. Amacımız öğrencilerimize bilimsel çalışmaların metodunu öğrenmelerine olanak sağlamak,  kendilerini tanımayı ve keşfetmelerini hedefliyoruz. URAP’ın 2020-2021 yılı Türkiye Üniversiteleri sıralamasında ise Üniversitemiz 78’inci sırada yer aldı. 166 Devlet ve Vakıf Üniversitesinin yer aldığı listede Üniversitemiz, makale puanında 31’inci sırada, atıf puanında 44. sırada, bilimsel doküman puanında ise 66’ıncı sırada yer aldı.  

Hayırsever iş insanı Bilal Şahin beyin destekleri ile bilgisayar laboratuvarları, kampüsün çevre düzenleme çalışmaları ve  kampüsün çehresini değiştirecek önemli projeler hayata geçirdik. Biz bir emanet aldık. Amacımız  bu bilinç ile üniversitemizi bulunduğu yerden  çok daha ileri taşımanın çabası ve gayreti içerisinde olmaktır.  Bu yolda sürekli çalışmayı ve ilerlemeyi hedefe koyduk.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun İlk mezunlarını tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyor ve  bizleri bu mutlu günümüzde onurlandırdığı için başta Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcımız Ertuğrul Sosyal’a, Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, ilçe Kaymakan ve Belediye Başkanlarımıza, kıymetli velilerimize çok teşekkür ediyorum.” 
Yozgat Bozok Üniversitemizin geliştirdiği projeleri çok önemsediklerini söyleyen Yozgat Valisi Ziya Polat da yaptığı konuşmada, “Bilgiye sahip olmanın çok önemli olduğu bir dünyada üniversitemiz her daim ufkumuzu açan kurumlar olmuştur. Üniversitemiz de yılların verdiği tecrübe ile Yozgat’ımızın önünü açan projelerle her daim bizimle beraber olmuşlardır. Biz üniversitemizin araştırma, geliştirme çalışmalarında elde ettiği bilgiyi sahaya, sahada da insanımızın emrine sunmasını çok önemsiyoruz. Rektör hocamızın liderliğinde, akademik personellerimizle insanımıza değer katacak projelerle üniversitemizi yanımızda görme bilinci içerisindeyiz” dedi. 
Kenevir üretimiyle ilgili çok değerli çalışmalar yapılması gerektiğini de vurgulayan Vali Polat, bu konuda dikkatli olmamız gerektiğini, mevzuat çalışmalarının devam ettiğini ama ihtisas üniversitesi olmanın avantajını yiğitler şehri Yozgat’ın da kullanması gerektiğini düşünüyoruz, şeklinde konuştu. 
Mezun olan öğrencilere de seslenerek başarı dileklerinde bulunan Vali Polat, “Genç kardeşlerimiz maalesef salgından dolayı sizi ilçemizde ağırlayamadık ama inşallah iş hayatınızda bu ilçede bu ilde görev yaparsınız ve insanımızın misafirperverliğini görürsünüz.Devletimizin emrinde milletimizin hizmetinde nesiller yetiştiren bireyler yetiştirirler. Yolunuz bahtınız açık olsun” ifadelerine yer verdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2020-2021 yılı mezuniyet töreninde konuşan Cumurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Türkiye’nin başarı ve fedakarlıklarıyla adını tüm dünyada duyuran sağlık kadrolarına, yeni neferler kazandırmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Sağlık alanının insanlık tarihi boyunca en kutsal addedilen mesleklerin başında geldiğini ifade eden Oktay, özellikle salgın döneminde bir kişiye nefes olmak için kendini feda eden sağlık çalışanlarının kıymetinin çok daha iyi anlaşıldığını belirtti.
Oktay, Türkiye’nin sağlık sistemindeki başarılarına değinerek, “Pek çok ülkenin sağlık sisteminin çöktüğü bir dönemde, biz hem mevcut hem yeni açılan hastanelerimizle, gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık personellerimizle ve sağlık altyapımızla hamdolsun mücadelemizi başarıyla sürdürebildik.” diye konuştu.
Mezun olan öğrencilerin çocuk gelişiminden yaşlı bakımına, acil yardım programından tıbbi dokümantasyon-tıbbi tanıtım ve pazarlamaya kadar vatandaşlara dokunan alanlarda olacaklarını belirten Oktay, ilk mezunlarını veriyor olmasına rağmen yüksekokulun öğretim görevlisi kadrosuyla, sosyal yardım çalışmalarıyla ve engelsiz okul gibi alanlarda aldığı ödüllerle adından söz ettirmesinin takdir edildiğini dile getirdi.
Fuat Oktay, üniversitelerin Türkiye’nin dört bir yanında yaygınlaştırırken yükseköğretimde de ihtisaslaşmaya ve güçlü akademik performansa önem verdiklerini de vurguladı.
Yükseköğretim kurumlarının bulundukları şehrin, bölgenin ve ülkenin ihtiyacına göre farklı alanlarda gelişen bir yapıya kavuşma yolunda ilerlemeye başladığına dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti:
“Bugün aktif olarak yükseköğretime devam eden 127 devlet, 73 vakıf üniversitemiz ve 1029 meslek yüksekokulunda 8 milyonun üzerinde öğrenci öğrenim görmektedir.

Dr. Ahmet Karadağ‘ı, yöneticileri, tüm öğretim görevlilerini, öğrencileri, çalışanları ve mezunları tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yükseköğretim sistemimiz bu öğrenci sayısıyla Avrupa’da en çok sayıda öğrenciye hizmet veren sistem konumundadır. Öğrenci sayısındaki artışla birlikte kredi ve yurt ihtiyacı gibi gereksinimler artmış, Gençlik ve Spor Bakanlığımız da bu ivmeyi yakından takip ederek yatırımlarını ihtiyaçlara göre planlamıştır ve gerekli adımları da atmıştır, atmaktadır. Örneğin Yozgat’ta, sahip olduğu imkanlar da son derece yetersiz olan sadece bir öğrenci yurdu vardı. Hani bugün konuşuyorlar ya, ‘Şöyle yapmadınız, böyle olmadı’ gibilerinden. Sadece bir öğrenci yurdu vardı, o konuşan beyefendilerin zamanında. Bugün 8 bin 281 yatak sayısı ile 9 öğrenci yurdumuz var. Salgın sebebiyle uzun zamandır uzaktan eğitimle sürdürülen yükseköğretimde yüz yüze eğitime başlama kararı alınması sonucunda ertelenmiş ve birikmiş bir yurt talebi oluşmuş durumda.”
Oktay, ilgili kurumların, barınma ihtiyacı olan hiçbir öğrenciyi mağdur etmemeye çalıştığını ve yurt yerleştirmelerine devam ettiğini aktararak, “Şunu bir kez daha ifade etmek istiyorum, Cumhurbaşkanımız da kabine toplantısı sonrasında ifade ettiler.Buna rağmen bir şekilde istismar etmek isteyenler çok. Biz bunların hiçbirine pabuç bırakmadan yolumuza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.
“Yapımı devam eden 110 binin üzerinde yatak kapasiteli yurtlar hizmete sunulacak”
Barınma konusu bahane edilerek gençler üzerinden bir oyun sahnelenmek istendiğine işaret eden Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçmişte yaşananlar, Türkiye’de gençler üzerinden kurulan tezgahların kimseye bir şey kazandırmadığını net şekilde göstermiştir. Biz gençlerimize her konuda sahip çıkarak ülkemize sevgi tohumları ekmenin ve kardeşlik iklimini geliştirmenin mücadelesini veriyoruz. Katsayı adaletsizliğine son veren, üniversite kapılarında yığılmaların önüne geçen ve harç yükünü gençlerimizin omzundan alan Cumhurbaşkanımız liderliğinde bizleriz. Yükseköğretim de dahil eğitimin her kademesinde sosyal adalet için gayret eden, fırsat eşitliği sunarak her şehre üniversite götüren, kredi ve bursları 14-15 kat artıran bizleriz. Yurt sayısını 4 kat artırarak devlet yurdu olmayan şehir bırakmayan da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yine bizleriz.Şu anda yapımı devam eden 110 binin üzerinde yatak kapasiteli yurtlarımızı yükseköğrenim öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Öğrenci olmayan ya da yurt başvurusu dahi yapmamış, yasa dışı terör örgütleri ile bağlantılı toplulukların, parkta bahçede toplanıp çıkardığı kuru gürültüyle tüm bu gayretleri gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Biz, temelde öğrenciye odaklanan bir anlayışla, öğrenci dostu kampüs ve yurt alanları, çağa öncülük eden akademik programlar ve sosyal imkanlar ile öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve öğretim elemanlarına, emekleri için teşekkür eden Oktay, 2021-2022 akademik yılının da hayırlı olmasını diledi.
Tören, dereceye giren öğrencilere diplomalarının verilmesi ve kep atma ile sona erdi..