Eğitim
Giriş Tarihi : 02-06-2021 18:26   Güncelleme : 02-06-2021 18:26

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: BİLAL ŞAHİN TÜRKÇE ÖĞRETİMİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (TÖMER) BİNASININ TEMELİ DÜZENLENEN TÖRENLE ATILDI

Hayırsever iş insanı Bilal Şahin tarafından Üniversitemiz Bilal Şahin Batı Kampüsünde inşa edilecek Bilal Şahin Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) binasının temeli düzenlenen törenle atıldı

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: BİLAL ŞAHİN TÜRKÇE ÖĞRETİMİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (TÖMER) BİNASININ TEMELİ DÜZENLENEN TÖRENLE ATILDI

Hayırsever iş insanı Bilal Şahin tarafından Üniversitemiz Bilal Şahin Batı Kampüsünde inşa edilecek Bilal Şahin Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. Toplam 2 bin metre kare alan üzerine iki katlı ve iki ayrı bloktan oluşan binada 10 adet 18 kişilik sınıf, 50 kişilik amfi sınıf, 50 kişilik bilgisayar odası, 5 okutman, 1 öğretmen, 1 müdür,  2 müdür yardımcısı, 1 memur odası ve 70 metrekare kafeterya bulunuyor. Temeli atılan Bilal Şahin Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi binası bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak.

Temel atma törenine Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Murat Ayrancı, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Polis Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Kişi, İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yılmaz,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Üniversitemiz Genel Sekreteri Prof.

Uğur Kölemen, daire müdürleri, siyasi, parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, dekanlar, yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları ve uluslararası öğrenciler katıldı.

Somalili Seyid Ali: “Bu bina, Türklerin bizi ne kadar çok sevdiğinin ve ne kadar önemsediğinin işaretidir.”

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan temel atma töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra kürsüye gelen Üniversitemiz TÖMER öğrencisi Somalili Seyid Ali Mehmet Ali: “Bugün özel bir gün. Bugün yabancı öğrencilerin daha iyi eğitim almaları için yeni TÖMER binasının temeli atılıyor. Bu binanın yapımı, Türklerin bizi ne kadar çok sevdiğinin ve ne kadar önemsediğinin göstergesidir. Bu anlamda şükranlarımızı iletiyoruz. Bu binayı yaptıran hayırsever iş insanı Bilal Şahin Bey’e tüm arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Karadağ: “Yozgat Bozok Üniversitesi‘ni tüm coğrafyaya hitap eden uluslararası bir üniversite hüviyetine kavuşturmayı hedefliyoruz”

Şehrin lokomotifi olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin yeni bir fiziki mekâna kavuşmasıyla ilgili yaşadığı heyecanı dile getirerek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ: “Yozgat Bozok Üniversitesi kurulduğu yıldan bu tarafa gerek devletimizin imkânlarıyla gerekse de hayırsever işadamlarımızın maddi ve manevi destek ve katkılarıyla 15 yılını doldurmasına rağmen çok büyük donanımları, fiziki altyapısıyla güçlü bir üniversite haline gelmiştir. Üniversitemiz bugün fiziki imkân ve donanımlarının yanında insan gücüyle de bölgesine, Türkiye’ye ve dünyaya hitap eden, eğitim ve öğretimde kaliteyi hiçbir zaman ıskalamayan, sürekliliği hedefleyen aynı zamanda akademiyada da söz sahibi bir ihtisas üniversitesi olmuştur. Bizim amacımız Yozgat Bozok Üniversitesi’ni marka ve model bir üniversite haline getirmektir. Fakatlara ve amalara sığınmadan, sürekli ve yılmadan çalışarak çizmiş olduğumuz yol haritasıyla hedeflerimiz ve hayallerimizi kararlılıkla ve inançla başarıya ulaştırıyoruz” dedi.

Rektör Karadağ: “Üniversitemize önemli katkıları bulunan hayırsever iş insanı Bilal Şahin Bey’e TÖMER binasının yapımı dolayısıyla çok teşekkür ediyorum.”

500’e yakın uluslararası öğrencinin Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (TÖMER) eğitim gördüğünü dile getiren Rektörümüz Prof.

Ahmet Karadağ, 2021 Aralık ayı itibariyle uluslararası öğrenci sayısını bin, 2022 yılında ise 2 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Yozgat Bozok Üniversitesinin tüm coğrafyaya hitap eden uluslararası bir üniversite hüviyetine kavuşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ  “Amacımız Müslüman coğrafyasındaki gençlerimizi bilimin ışığında kaliteli ve donanımlı bireyler olarak yetiştirerek ülkelerine bizleri temsil eden kültür elçileri olarak uğurlamaktır. Bunu yapmak için fiziki alt yapınızın güçlü olması gerekiyor. Üniversitemize önemli katkıları bulunan hayırsever iş insanı Bilal Şahin Bey’e TÖMER binasının yapımı ile ilgili talepte bulunduk. Kendisi de talebimizi makul karşılayarak kampüs sınırları içerisine bir TÖMER binası yapacağını söyledi. Bugün de dualar eşliğinde yeni TÖMER binamızın temelini atmanın heyecanını yaşıyoruz. Üniversite olarak 2022 yılında Hukuk Fakültesini eğitim öğretime açmayı planlıyoruz. Hukuk Fakültemizin yapımı için hayırsever iş insanlarımızdan destek bekliyoruz.Yusuf Başer’e, kuruluşundan bugüne üniversitemize katkı sunan milletvekillerimize ve bürokratlarımıza, her dönem yanımızda olan Yozgatlı mülki amirlerimize ve yerel dinamiklerimize, maddi manevi destekleri ile binalarımızı yükselten ilk temellerin atılmasına vesile olan iş insanı Erdoğan Akdağ’a, Üniversitemizin gelişim süreçlerinde yardım ve desteklerini esirgemeyen iş insanı Bilal Şahin’e, teşekkür ediyorum” dedi.

İş İnsanı Bilal Şahin: “Kültür elçilerimiz olan uluslararası öğrencilerimize faydalı olacak TÖMER binasının temelini atmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.”

Hayırsever İş insanı Bilal Şahin konuşmasında vatanını ve bayrağını seven her iş insanının bölgesini ve ülkesini kalkındırma mecburiyeti olduğunu ifade ederek kültür elçilerimiz olan uluslararası öğrencilerimize faydalı olacak TÖMER binasının temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektörümüzün teşvikleriyle üniversitemize uluslararası öğrencilerimizin kullanımına sunmak üzere TÖMER binasının yapımına karar verdiğini  belirten Şahin, atlarıyla tüm kıtayı fetheden  atalarımızın emaneti olan kültür elçilerimizin modern ve ferah ortamda eğitimlerini sürdürmelerini amaçladıklarını vurguladı.

Şahin konuşmasının sonunda Yozgat Bozok Üniversitesi’ne yatırım amaçlı iş insanlarına seslenerek destek çağrısında bulundu.

Başkan Köse: “Üniversitemizin hamiliğini yapan ve sayısız eserler bırakan son yirmi yılda varını yoğunu Yozgat’a harcayan Bilal Şahin’e böylesine anlamlı bir hizmeti hayata geçirdiği için müteşekkiriz”

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitemizin hamiliğini yapan ve sayısız eserler bırakan son yirmi yılını varını yoğunu Yozgat’a harcayan Bilal Şahin’e böyle anlamlı bir hizmeti hayata geçirdiği için müteşekkir olduklarını söyledi.