Eğitim
Giriş Tarihi : 03-11-2021 16:06   Güncelleme : 03-11-2021 16:06

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: 1.BOZOK ÖĞRENCİ PANELİ DÜZENLENDİ

1.BOZOK ÖĞRENCİ PANELİ DÜZENLENDİ

BOZOK ÜNİVERSİTESİ: 1.BOZOK ÖĞRENCİ PANELİ DÜZENLENDİ

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öncülüğünde, İşletme, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi ve Maliye Bölümlerinde eğitimlerini sürdüren öğrenciler tarafından “1. Bozok Öğrenci Paneli”  düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi “1. Bozok Öğrenci Paneli”nde, 21. yüzyıldaki güncel gelişmeler ekseninde,  dijital dünya ve bilişim, ekonomi, sosyo-kültürel değişimler, Covid 19 salgını ve etkileri, güvenlik, çevre sorunları gibi konuları ele alındı.

Panele, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panelde konuşan Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, uzun bir aradan sonra fakültemizde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan panelde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 

Bozok Öğrenci Panelinde Covid-19’un etkileri ve sosyal medya konularının ele alınacağını ve her iki konunun da sadece Türkiye’nin değil dünyanın konuştuğu meseleler olduğunu belirten Prof.

Kürşad Zorlu, “Bu başlıklar üzerinden öğrencilerimizin bu konuları ele alarak masaya yatırması son derece önemli.  Bu panel, salgın sürecinden sonra fakültemizin gerçekleştirmiş olduğunu ilk etkinlik. İnşallah bundan sonra da öğrencilerimizden bu tür çalışmaların devamını bekliyorum. Sizlerin bu öz güven içerisinde sürekli öğrenme ve gelişme esasına dayalı olarak bu tür buluşmaları gerçekleştirmeniz eminim ki buradan geleceğin yöneticilerini, siyasetçilerini ve akademisyenlerini çıkaracak. Biz de sizlerle bir kez daha gurur duyacağız. Bu duygularla bu tür etkinliklerde her zaman yanınızda ve destekçiniz olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ da öğrencilerimiz tarafından hazırlanan 1. Bozok Öğrenci Paneli vesilesi ile uzun bir aradan sonra öğrencilerimiz ile buluşmaktan ve bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Önümüzdeki yüzyılların yeni değişim ve dönüşümlere gebe olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  “Covid 19 salgını insanlığın bütün yaşam kalitesini alt üst etti. Eğitim-öğretim başta olmak üzere birçok sosyal faaliyetler yapılamadı.

Bugün artık Üniversitemizde yüz yüze eğitim ve öğretimin başladı. Dün olduğu gibi bugün de birçok sosyal ve kültürel etkinliğe imza atılmaya başlandı.  Bugün İktisadi İdari Bilimler Fakültemiz öğrencileri tarafından hazırlanan “ 1. Bozok Öğrenci Paneli” adı altında bir panel düzenleniyor. Panelin salgına yönelik olarak ele alınması çok önemli. Bu anlamda öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Pandemi sorununun belli olduğunu ve tek kaynağının yine insan olduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Sorunun kaynağı insan. Bir çağın açılıp kapanmasını da sağlayan yine insan. Bizler insan olmanın ve sorumluluklarımızın gereklerini yerine getirirsek çağ açıp çağ kapatırız. Ama insan onur ve şerefini zedeler, ıskalar ve insan olmanın gerekliliklerini yerine getirmezsek o zaman da dünyaya zarar veririz. Tarih boyunca hep hep bir çekişme, kavga ve savaş sahneleri görürüz. Yüzyılımızda da maalesef aynı dram devam ediyor. İnsanı insan yapan hasletleri, değerleri geliştirir, güçlendirir ve eğitimi sağlam zeminlere oturtturursak ben inanıyorum ki iyiler daha fazla kötüler daha az olacaktır.

O açıdan başta ülkemiz olmak üzere bundan sonraki süreçte dünya doğru şeylere yönelecekse, bireysel anlamda kendimizden başlayıp toplumun ve milletin ıslahını sağlama noktasında birey temelli sorumluluklarımızı yerine getirmeli ve bu temelde kendimizi çok iyi yetiştirmeliyiz. Bu noktada panelin bir anlam ve değeri var. Bu ülkenin yarınları ve geleceği olan öğrencilerimizin böyle bir panelle eğitim-öğretim süreçlerinin başında kendi istekleri ile bu paneli düzenlemeleri çok anlamlı ve değerli. Öğrencilerimizden tek isteğim şudur: Alanlarınızda kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışın. Hayalleriniz ve hikâyeleriniz olsun. Hayallerinizin gerekleri olan çaba ve gayretiniz ile hikâyeleriniz başkalarının başarı hikâyelerine örnek olsun.  Bu tür etkinliklerin öğrencilerimiz tarafından yapılmasını çok önemsiyorum. Panelin düzenlenmesinde emeği geçen öğrencilerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencilerinden Baki Arısoy, “Covid 19’un Maliye Politikalarına Etkisi”; Maliye Bölümü’nden Ebubekir Yılmaz, “Covid-19 Pandemi Sürecinin DHV (Dijital Hizmet Vergisi) Gelirleri Üzerindeki Etkisi”, Maliye Bölümü’nden Melike Külekçi, “21.

Yüzyılda Sosyal Medyanın Siyaset Üzerindeki Etkisi”; Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Merve Çakır, “21. Yüzyılda Sosyal Medyanın Siyaset Üzerindeki Etkileri”;  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Emine Uluğ, “Düzensiz Göç ve İnsan Ticareti İle Mücadele Türkiye Örneği” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler..